Sceptycy instalacji fotowoltaicznych próbują dowodzić, że pogoda dominująca w Polsce nie jest wystarczająca, aby można było mówić o pełnym sukcesie montażu tej instalacji. Mają na myśli głównie niewystarczające natężenie promieniowania słonecznego. Odmienne zdanie mają jednak specjaliści z IMGW, którzy twierdzą, że umiarkowany klimat dominujący w Polsce jest optymalnym do długiej żywotności i dobrej sprawności paneli fotowoltaicznych.
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce jest duża – to jest pewne. Co warto więcej o niej wiedzieć? Po jakim czasie inwestycja w zakup instalacji PV się zwróci i od czego zależy? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Instalacja PV w domu jednorodzinnym
Fotowoltaika ma mnóstwo zalet, spośród których z pewnością wyróżnić należy możliwość uzyskania samowystarczalności w dostarczaniu energii elektrycznej. Ogromne znaczenie ma także ogólne bezpieczeństwo ogniw fotowoltaicznych względem środowiska naturalnego. Opłacalność fotowoltaiki w domu jednorodzinnym to kwestia niemal oczywista – rzecz jasna dla tych inwestorów, którzy w mądry sposób gospodarują dostępnym budżetem.
Dodatkowo zainteresowani inwestycją w instalację PV mogą skorzystać z różnorodnych form dofinansowania planowanego zakupu. Mowa o takich programach jak „Mój Prąd”, „Prosument 2” oraz „Czyste Powietrze”. Ponadto poniesione wydatki będą mogli obniżyć o wysokość niemałej ulgi termoizolacyjnej.
Opłacalność fotowoltaiki – po jakim czasie?
Czy trudno policzyć jest zwrot inwestycji związanej z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej? Okazuje się, że niekoniecznie.
- Przyjmuje się, że około 10 lat na zwrot kosztów inwestycji liczyć trzeba wówczas, gdy nie korzysta się z żadnej dotacji ani z odpisu podatkowego.
- Do okresu 8 lat zmniejsza się czas oczekiwania na zwrot poniesionych nakładów finansowych przy skorzystaniu z odpisu podatkowego.
- A jeszcze mniej, bo około 6,5 roku czekają na zwrot inwestycji ci, którzy skorzystali zarówno z odpisu podatkowego, jak i dotacji na zakup instalacji PV.
Przedstawione dane pokazują, że opłacalność fotowoltaiki w Polsce jest naprawdę duża. Teraz można już zrozumieć, skąd bierze się tak wyraźne zainteresowanie tego rodzaju inwestycją.
Farmy fotowoltaiczne – największa opłacalność
W którym przypadku instalacja fotowoltaiczna będzie najbardziej opłacalna? Z pewnością w tym, kiedy inwestorzy zdecydują się na wybór farm fotowoltaicznych. To najbardziej opłacalne przedsięwzięcie, uwzględniające zarówno stopę, jak i czas zwrotu. Decydując się na montaż elektrowni o mocy 1 MWp, trzeba dysponować obszarem o wielkości około 2 ha. Na jak dużą ilość wyprodukowanej energii elektrycznej można liczyć? Tego typu farmy elektryczne są w stanie wytworzyć około 950 – 1100 MWh rocznie. Ostateczna ilość wyprodukowanego prądu uzależniona jest zaś od lokalizacji i konfiguracji takiej elektrowni.
Uwzględniając budowę farmy fotowoltaicznej w systemie aukcyjnym, przy wykorzystaniu najniższych nakładów inwestycyjnych, zdyskontowany zwrot kosztów inwestycji powinien wynosić około 10 lat. W ten sposób można określić wysoką opłacalność fotowoltaiki dla firm.
Podpięcie się pod sieć bardziej opłacalne
Fotowoltaika off-grid to jedno z dostępnych rozwiązań w zakresie instalacji i montażu nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Czy jednak ta opcja jest bardziej opłacalna? Decydując się na formułę off-grid, trzeba pamiętać o tym, że istnieje konieczność zastosowania drogich akumulatorów, które dodatkowo mają raczej znikomą pojemność.
Posiadanie własnego magazynu energii w praktyce nie będzie jednak tak opłacalne, jak możliwość magazynowania niewykorzystanej energii w sieci. Podłączenie do sieci elektrycznej będzie więc zdecydowanie najkorzystniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie.
Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?
Zwrot kosztów inwestycyjnych poniesionych na montaż instalacji PV interesować będzie zarówno inwestorów prywatnych, jak i tych instytucjonalnych. Warto wiedzieć więc, jakie czynniki mają wpływ na ogólną opłacalność.
- Najważniejszym i zarazem najbardziej oczywistym czynnikiem będzie rzecz jasna koszt instalacji. Ten przedstawiany jest najczęściej we wskaźniku PLN/1kW. Szczegółów nie musimy szukać daleko, renomowane firmy, takie jak na przykład N Energia umożliwiają pozyskanie wyceny przedsięwzięcia poprzez wypełnienie prostego formularza z poziomu strony internetowej.
- Kolejnym czynnikiem jest rodzaj dachu, kąt jego nachylenia, położenie względem kierunków świata oraz ilość padającego na dach cienia. Wymienione czynniki mają ogromne znaczenie dla ogólnej wydajności paneli fotowoltaicznych.
- Dodatkowo dla opłacalności instalacji PV ma znaczenie również profil zużycia energii oraz sprawność i moc paneli. Im wydajniejsze są ogniwa fotowoltaiczne, tym ich opłacalność wzrasta. Warto podkreślić także, że należy kupować panele wyłącznie od zaufanych i sprawdzonych producentów.
- Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na opłacalność fotowoltaiki jest wybór instalatora. Im lepszy, bardziej sprawdzony i szeroko rekomendowany, tym większy będzie ogólny sukces inwestora.