Porady

Jakie są potrzebne dokumenty podczas wynajmu koparki?

Jakie są potrzebne dokumenty podczas wynajmu koparki?

Wynajem sprzętu budowlanego jest wygodną formą tymczasowego nabycia maszyn, których koszt – w przypadku zakupu – byłby nie do uniesienia dla większości firm, bądź indywidualnych inwestorów. Niestety, metoda ta jest obwarowana dodatkowymi formalnościami, które polegają najczęściej na przedstawieniu i wypełnieniu określonych dokumentów.

Wynajem koparki przez Klienta indywidualnego

Klient indywidualny, który zamierza wynająć sprzęt budowlany, musi przedstawić swój dowód osobisty i najczęściej drugi dokument ze zdjęciem. Niektóre firmy oferujące np. wynajem koparki, mogą zażądać dodatkowej dokumentacji, w postaci opłaconych przez Klienta rachunków. Dlaczego jest to aż tak ważne? Dzięki przedstawionym rachunkom firma wypożyczająca może potwierdzić dane osobowe Klienta a także mieć pewność, że będzie on terminowo spłacał wszystkie należności.

Wynajem koparki przez firmę – jakie dokumenty warto mieć?

Jeśli na wynajem sprzętu budowlanego decyduje się firma, najczęściej do jego pozyskania oddeleguje ona jednego ze swych pracowników. Będzie on musiał przedstawić:

– upoważnienie do wypożyczenia na jego imię,
– dokument poświadczając istnienie (rejestrację) przedsiębiorstwa,
– imienne upoważnienie do wystawiania faktur na rzecz firmy klienckiej.

Jeśli wynajmem sprzętu zajmuje się wyłącznie właściciel firmy, konieczne będzie przedstawienie jedynie dokumentu tożsamości (opcjonalnie drugiego dokumentu ze zdjęciem) a także zaświadczenia o rejestracji firmy.

Wynajem sprzętu – co dalej?

Oczywiście po pewnym czasie formalności te ulegają pewnemu uproszczeniu, co oczywiście wiąże się ze zmniejszeniem liczby potrzebnych dokumentów i skróceniem czasu realizacji zamówienia. Warto pamiętać, by przed sfinalizowaniem transakcji przygotować dodatkowe fundusze na kaucję (w zależności od wartości maszyny) a także zadbać o sprzęt pomocniczy, np. naczepę.

Podsumowując, od strony formalnej wynajem sprzętu budowlanego nie jest zadaniem skomplikowanym. Firmom oferującym wynajem zależy przecież na maksymalnym skróceniu formalności i dostosowaniu się do potrzeb klientów.

Similar Posts