Porady

Oświetlenie w dziecięcym pokoju – jak praktycznie i dekoracyjnie oświetlić tę przestrzeń?

Oświetlenie w dziecięcym pokoju

Oświetlenie w pokoju dziecięcym musi być bezpieczne, praktyczne, a zarazem dekoracyjne. Wybór lamp to nie lada wyzwanie, bo to one będą współgrały z wnętrzem, pobudzały dziecko, a także wpływały na tworzenie stref przeznaczonych do relaksu czy nauki. Jak zatem właściwie dopasować oświetlenie do wymagającej przestrzeni dziecięcej? Jakie lampy warto wybrać?

Oświetlenie LED – must have przestrzeni dziecięcych

W pokojach dziecięcych stawiajmy na oświetlenie LED-owe. Lampy, które bazują na tej technologii, posiadają wiele zalet. Przede wszystkim jest to oświetlenie energooszczędne, więc nie wpływa negatywnie na rachunki za prąd. LED-y nie nagrzewają się tak jak tradycyjne świetlówki czy klasyczne żarówki, dzięki czemu są bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.

Lampy LED, które można znaleźć w ofercie ze strony https://lightplus.pl/, są również bardzo trwałe. Ich żywotność jest wielokrotnie większa niż tradycyjnych odpowiedników. Jedna żarówka LED może posłużyć najmłodszemu domownikowi wiele lat bez konieczności jej wymiany.

Kolejna ważna zaleta to możliwość precyzyjnego dopasowania barwy światła. LED-owe oświetlenie sprawdzi się zatem zarówno w roli oświetlenia głównego w pokoju dziecięcym, jak i zadaniowego czy dekoracyjnego.

Podział na strefy – klucz do sukcesu

Pokój dziecięcy musimy podzielić na strefy i do każdej z nich dobrać odpowiedni typ oświetlenia. Pomieszczenie powinno być równomiernie oświetlone za pomocą lampy sufitowej. W strefie przeznaczonej do snu i relaksu przyda się dodatkowa lampka, np. kinkiet zainstalowany na ścianie bądź lampka nocna ustawiona na szafce nocnej. Światło to pozwoli maluchowi zasypiać bez strachu, ponadto przyda się podczas wieczornego czytania książeczki czy też w przypadku nocnego wybudzania, np. celem udania się do toalety.

W strefie przeznaczonej do nauki potrzebne jest za to skoncentrowane światło, które precyzyjnie oświetla np. blat biurka, sprzyja skupianiu się na wykonywanych zadaniach i na nauce. W tej roli sprawdzają się klasyczne lampki biurkowe. Ciekawą propozycją są nowoczesne modele LED-owe, z dodatkowo wbudowanym zegarem. Estetyczne i bardzo praktyczne.

Walory wizualne, które mają znaczenie

W przestrzeni dziecięcej każdy detal, kolor, wzór, kształt czy materiał mają znaczenie. Oświetlenie wraz z tymi elementami odpowiada za atmosferę dziecięcego pokoju. Nie trzeba zatem szukać jedynie wśród klasycznych lamp, szczególnie wtedy, gdy urządzane jest wnętrze dla najmłodszych pociech. Można postawić na oświetlenie kolorami, wzorami czy nadrukami nawiązujące do ulubionych postaci bajkowych bądź filmów animowanych.

W pokoju dziewczęcym sprawdzi się kinkiet w formie kwiatka oraz żyrandol przypominający misternie utkaną kokardkę. Może to być także lampka z abażurem w jednorożce, gwiazdki czy motyle. W pokoju dla chłopca można za to postawić na akcenty marynistyczne, aplikacje czy kształty przypominające samochody bądź motywy zwierzęce.

Oświetlenie w pokoju malucha musi zatem spełniać wiele funkcji jednocześnie. Postawmy na lampy praktyczne, dekoracyjne i dopasowane parametrami do potrzeb poszczególnych stref.

Artykuł partnera.

Similar Posts