Porady

Ile kosztuje odpowiednia pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, które są spotykane w wielu polskich domach. Aktualnie coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania do ogrzewania całego domu. Nie dziwi zatem fakt, że pompa ciepła jest tak popularna. Posłuży nam przez wiele lat, dając komfort i bezpieczeństwo. Przed wyborem urządzenia często zastanawiamy się, ile kosztuje konkretny model. Faktem jest, ze ceny są zróżnicowane i zależą od różnych czynników. Ile kosztuje pompa ciepła? O czym warto wiedzieć? Dlaczego pompy ciepła są tak cenione na rynku? Jak wybrać najlepszą opcję do swojego domu?

Kalkulator pompy ciepła

Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile zapłacimy za pompę ciepła, pomocnym narzędziem jest kalkulator pompy ciepła. Skorzystanie z kalkulatora jest bardzo proste, dlatego każdy odbiorca sobie z tym poradzi. Od czego należy zacząć? Naszym zadaniem jest wypełnienie formularza, w którym podamy rodzaj budynku i powierzchnię. W celu lepszego oszacowania kosztów inwestycji, warto podać także informacje o zapotrzebowania na ciepłą  wodę użytkową. Następnie musimy poczekać na szybki kontakt zwrotny od doradcy. W tym wypadku można liczyć na wszelkie potrzebne dane i szczegóły.

Ile zapłacimy za pompę ciepła?

Ciekawe informacje o tym, ile zapłacimy za pompę ciepła, znajdziemy też na stronie https://heatergo.pl/blog/ile-kosztuje-pompa-ciepla. Pamiętajmy o tym, że cena jest zależna od rodzaju pompy ciepła i innych czynników. Odbiorcy mogą wybrać:

  • Powietrzną pompę ciepła – to najtańsza opcja, która cieszy się popularnością. Pompa ciepła powietrze-woda korzysta z powietrza atmosferycznego. Średni koszt pompy tego typu z roku na rok maleje. Jakiś czas temu urządzenia były znacznie droższe. Aktualnie jest to wydatek rzędu ok. 35 tys. złotych. Koszty mogą być wyższe wtedy, gdy pompa będzie spełniać wiele funkcji. Najtańsze urządzenie kosztuje ok. 15 tys. złotych, ale służy ono jedynie do ogrzewania domu. Zainstalowanie powietrznej popy wiąże się także z niższymi kosztami montażu.
  • Wodną pompę ciepła – pompy ciepła typu woda-woda wykorzystują energię hydrotermalną. Odznaczają się wysoką efektywnością działania. Jak wygląda koszt instalacji takiej pompy ciepła? Cena za pompę wodną jest najwyższa z dostępnych propozycji. Za sprzęt zapłacimy ok. 35 tys. złotych. Drugie tyle z pewnością przeznaczymy na wykonanie dolnego źródła,  czyli głębinowej studni. Nie zapominajmy o montażu i pierwszym uruchomieniu pompy (to dodatkowy koszt rzędu kilku tysięcy złotych). Podsumowując, koszt całkowity może wynieść do 75 tys. zł.
  • Gruntową pompę ciepła – efektywność takiego rozwiązania jest wysoka, co wiąże się z względnie stałą temperaturą, utrzymującą się w gruncie. Montaż kolektora pionowego lub poziomego wymaga przeprowadzenia podziemnych prac. Wszelkie czynności przekładają się na koszt montażu. Zainstalowanie dolnego źródła może nas kosztować ok. 20 tys. zł.  Do tego trzeba doliczyć zakup i montaż – ok. 30. tys. zł. Taka instalacja jest droższa, niż powietrzna pompa ciepła.

Kalkulator pomp ciepła

Pompa ciepła – podsumowanie

Pompy ciepła są z pewnością oszczędnymi,  efektywnymi i ekologicznymi sposobami na uzyskanie ciepłej wody użytkowej i ogrzewanie domu. Wzrost popularności nie wiąże się jedynie z rosnącą świadomością ekologiczną Polaków. Ma to związek także z rosnącymi cenami paliw, takiej jak olej opałowy, gaz i węgiel. Ogromnym atutem urządzenia jest komfort użytkowania i niski koszt eksploatacji. Odbiorcy mają także możliwość skorzystania z dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. Urządzenie pobiera energię z otoczenia budynku i przekształcą ją na taką, jaka posłuży do ogrzewania domu, chłodzenia wnętrz latem i ogrzewania wody użytkowej. To element większego systemu, który składa się z kilku części. Producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań, jakie dostosujemy do swoich oczekiwań.

Jak widać, istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, które mają różne koszty. Podczas doboru warto kierować się swoimi możliwościami, potrzebami i oczekiwaniami domowników. Przydatnym rozwiązaniem jest w tym wypadku kalkulator pompy ciepła.

Similar Posts