Porady

Komfortowa pompa ciepła – to znaczy jaka?

Pompa ciepła aroTHERM plus Vaillant

Obecne na rynku modele pompy ciepła różnią się technologią, sposobem pracy, wyglądem, sterowaniem, mocą, sprawnością oraz innymi parametrami. Wszystkie te elementy wpływają na komfort użytkowania pompy ciepła tzn. odczucia użytkownika związane z jej użytkowaniem. W artykule razem z ekspertem marki Vaillant wskażemy elementy, które wpływają na komfort użytkowania, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby późniejsze korzystanie z pompy ciepła było wygodne i bezproblemowe.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką głośność powinna mieć komfortowa pompa ciepła,
  • w jaki sposób pompa ciepła dba o komfort cieplny użytkowników,
  • czy pompa może chłodzić pomieszczenia latem,
  • jak pompa ciepła zaopatrza budynek w c.w.u.,
  • na czym polega ekologiczność pompy ciepła.

 

Na rynku jest wiele technologii pomp ciepła i aby dokonać właściwego doboru, zalecamy kontakt ze specjalistami. Na etapie wyboru może pojawić się wiele wątpliwości oraz błędnych założeń, które w późniejszej eksploatacji wpływają na wydajność pompy. Warto jednak zwiększyć swoją wiedzę na temat nowych technologii i dowiedzieć się, czego można oczekiwać od nowoczesnych pomp ciepła.

Przede wszystkim – cicha

Duży wpływ na komfort użytkownika ma hałas. Pompa ciepła powinna być cicha, a jej praca nie może zakłócać spokoju i drażnić użytkowników czy okolicznych mieszkańców. Przy wyborze pompy ciepła należy więc spojrzeć na etykietę ErP, na której podana jest moc akustyczna pompy ciepła oraz klasa energetyczna.

Jak wiemy, nie tylko głośność, ale również barwa odgłosów może być drażniąca. Głównym źródłem hałasu w pompach ciepła jest sprężarka, która może wydawać różnego rodzaju dźwięki. Ciche, ale piszczące odgłosy dobywające się z jednostki zewnętrznej wpływają na komfort, dlatego warto wybierać sprawdzone pompy ciepła, które nie generują nieprzyjemnych dźwięków.

Optymalizacja podzespołów w laboratorium akustycznym (źródło Vaillant)
Optymalizacja podzespołów w laboratorium akustycznym (źródło Vaillant)

Pompy ciepła Vaillant są badane w laboratorium akustycznym, aby osiągnąć najbardziej optymalną konstrukcję, która pozwoli na wyeliminowanie hałasu oraz wytłumienie nieprzyjemnych dźwięków. Doświadczenie zebrane podczas badań pozwoliło zbudować jednostkę powietrznej pompy ciepła aroTHERM plus, która w trybie cichej pracy generuje poziom hałasu w odległości 3 m od pracującego urządzenia o wysokości 28 dB(A) – to hałas porównywalny z szelestem liści.

Ogrzewanie dopasowane do domowników

Na komfort przebywania w danym pomieszczeniu wpływają głównie dwa czynniki: temperatura oraz wilgotność powietrza. Pompa ciepła jest odpowiedzialna za temperaturę i powinna ją zapewnić dokładnie taką, jakiej oczekujemy – tutaj nie ma miejsca na kompromis. Inteligentny sterownik Vaillant kontroluje temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz temperaturę zewnętrzną, tak aby zmiany temperatury na zewnątrz nie powodowały nagłego ogrzania lub wychłodzenia budynku. Mamy również możliwość ustawienia przedziałów czasowych z określoną temperaturą. Dzięki temu w godzinach nocnych możemy mieć niższą temperaturę, która pozytywnie wpływa na nasz sen, oraz wyższą zaraz po przebudzeniu.

Dodatkowo urządzenia Vaillant mogą być sterowne przez internet, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad systemem grzewczym, nawet jeśli jesteśmy poza domem. Dobrze skonfigurowany sterownik zapewnia w 100% bezobsługową pracę pompy przez cały rok.

Chłodzenie latem

Utrzymywanie komfortowej temperatury nie oznacza tylko grzania zimą. Komfortowa pompa ciepła może również chłodzić pomieszczenia latem. Podczas upalnych dni pompy ciepła odwracają swój obieg – chłodny czynnik kierowany jest na podłogówkę lub klimakonwektory, dzięki czemu zyski zewnętrzne nie przegrzewają budynku.

Ciepła woda użytkowa na żądanie

Pompa ciepła przygotowuje również ciepłą wodę użytkową. Komfort związany z ciepłą wodą oznacza wystarczającą ilość ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze. W ofercie Vaillant znajdziemy pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem uniTOWER, które będą komfortowe dla 4-osobowej rodziny, oraz pompy, do których podłączamy większy zasobnik, dopasowany do potrzeb większych rodzin. Bardzo łatwo można nastawić odpowiednią temperaturę ciepłej wody, dostosowaną do zapotrzebowania użytkowników. Pompy ciepła chronią również przez bakterią Legionelli poprzez wygrzewanie zasobnika ciepłej wody.

Ekologiczna i wydajna

Aby utrzymać oczekiwaną temperaturę, pompa ciepła musi zużyć określoną ilość energii. Komfortowa pompa zużywa jak najmniejszą ilość energii, generuje niskie rachunki, a przy tym pozostaje ekologicznym źródłem ciepła. Wybierając pompę ciepła, zwracajmy uwagę na klasę energetyczną, sprawność, czynnik chłodniczy oraz moc pompy ciepła, która powinna być dopasowana do konkretnego budynku.

Naturalny czynnik chłodniczy R290, w który są wyposażone pompy ciepła aroTHERM PLUS, zapewnia ponadprzeciętną sprawność, a jego wpływ na globalne ocieplenie jest wyjątkowo niski (GWP=3), dzięki czemu pompa jest wyjątkowo przyjazna środowisku. Co istotne, na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii można otrzymać atrakcyjną dotację z programu Czyste Powietrze.

Wysoki komfort zapewni tylko dobrze dobrane, odpowiednio zamontowane i serwisowane urządzanie. Pompy ciepła Vaillant cechuje wysoka bezawaryjność, a wykwalifikowany zespół monterów może zainstalować pompę w zaledwie jeden dzień roboczy.

Similar Posts