Dom

Budowa domu pod klucz – czy warto?

Budowa domu pod klucz – czy warto?

Budowa domu to wieloetapowy proces. Wymaga od inwestora spełnienia szeregu obowiązków i sprostania wielu formalnościom. Nierzadko są one bardzo skomplikowane, a przez to czasochłonne. Opcją dla osób poszukujących sposobu na uproszczenie wszystkich procedur jest budowa domu pod klucz. Na czym polega taka inwestycja i czy faktycznie godna jest uwagi?

Budowa domu pod klucz

Dom wybudowany pod klucz to taki, który w momencie przekazania inwestorowi jest już w pełni gotowy do zamieszkania. Wcześniej musi oczywiście przejść wszystkie wymagane etapy budowy doprowadzające do uzyskania stanu surowego. Cały proces rozpoczyna się od wykonania wykopów i postawienia fundamentów, a także utworzenia ścian nośnych, kominów oraz innych elementów konstrukcji. Na tym etapie powstaje również więźba dachowa i pokrycie, po czym montuje się okna i drzwi. Następnie budowa domu przechodzi w fazę, której zwieńczeniem jest uzyskanie stanu deweloperskiego. Obejmuje ona szereg prac, w tym wykończenie elewacji, ocieplenie dachu, utworzenie podstawowych przyłączy czy montaż parapetów zewnętrznych. Wykonywane są również niezbędne instalacje, tynki wewnętrzne czy posadzki. Dom w stanie deweloperskim wciąż jednak wymaga wykończenia. W stanie pod klucz budynek jest już w pełni gotowy i przystosowany do normalnego użytkowania. Posiada wykonane tynki wewnętrzne, pomalowane ściany, kompletną stolarkę okienną, ukończoną podłogę oraz funkcjonalną łazienkę z toaletą.

Sprawny przebieg prac i brak opóźnień

Budowa domu pod klucz to rozwiązanie, które może bardzo ułatwić realizację całego procesu. Nierzadko dla inwestora trudne jest sprawowanie pełnego nadzoru nad realizacją prac budowlanych. Może to uniemożliwić rodzaj spełnianych obowiązków zawodowych lub aktywne życie rodzinne. Budowa domu wymaga nie tylko doglądania prac, ale też zaplanowania całego procesu logistycznego. Decydując się na dom pod klucz, inwestor przekazuje kompletny zakres obowiązków doświadczonej firmie wykonawczej. Na podstawie wytycznych klienta, fachowcy zajmą się zamówieniem, dostawą i odbiorem materiałów. Przeprowadzą też cały proces wykonawczy w oparciu o ustalony harmonogram. Rozwiązanie to daje gwarancję zachowania ciągłości prac. Inwestor nie musi martwić się poszukiwaniem specjalistów realizujących kolejne etapy procesu budowy. Zamiast tego korzysta z jednej ekipy, co niweluje ryzyko wystąpienia opóźnień.

Atrakcyjna cena

W procesie budowy domu bardzo duże znaczenie ma budżet. Większość inwestorów stara się go nie przekraczać, szukając oszczędności na każdym kroku. Domy pod klucz często uznawane są za znacznie droższe, niż te przygotowywane jedynie do stanu deweloperskiego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że taki budynek też wymaga wykończenia. Dobra firma budująca domy pod klucz jest w stanie zaoferować swoim klientom różne rabaty, np. na robociznę lub materiały budowlane i wykończeniowe. Kwestia ostatecznej ceny pozostaje bardzo indywidualna. Zależy bowiem nie tylko od powierzchni domu, ale równie rodzaju zastosowanych materiałów czy obranej technologii budowy. Sporym ułatwieniem może być skorzystanie z kalkulatora kosztów budowy domu, który znaleźć można na stronie firmy New-House https://new-house.com.pl/ https://new-house.com.pl/. To w pełni autorskie narzędzie, które pozwala na oszacowanie wyceny inwestycji.

Dom pod klucz – czy warto?

Zakres prac może obejmować różne elementy, ponieważ stan pod klucz nie jest w żaden sposób usankcjonowany prawnie. Inwestor musi więc dopilnować, aby wykonawca przeprowadził wszystkie wymagane prace i usługi. Nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie to jest sporym ułatwieniem. Zwalnia przyszłych właścicieli domu z konieczności samodzielnego dopilnowania całego przedsięwzięcia. Nie każdy bowiem dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu oraz wiedzą w zakresie prac wykończeniowych. Korzystając z usług doświadczonych fachowców, zyskać można pewność profesjonalnego i terminowego wykonania całej inwestycji. Wybór standardu wykończenia, zastosowanych materiałów czy projektu domu pod klucz wciąż jednak zleży od inwestora.

Similar Posts