Porady

Tynki maszynowe na miarę XXI wieku

Tynki maszynowe na miarę XXI wieku

Tynki maszynowe cieszą się coraz większą popularnością przy budowie domów oraz remontach mieszkań. Zainteresowanie klientów zyskały przede wszystkim dzięki temu, że wiążą się z oszczędnością czasu i dają efekt w postaci idealnie gładkich ścian. Warto dodać, że samo ich używanie jest także wygodne. Czym są, jakie istnieją rodzaje tynków maszynowych oraz jakie są ich zalety? O tym poniżej.

Tynki maszynowe, czyli ułatwienie pracy

Przygotowanie tradycyjnej wersji tynku narzuconego wymaga wiele pracy i miejsca. Tynki maszynowe pozwalają na rezygnację z betoniarki, dużej ilości piasku oraz wapna. Na ich miejsce wchodzą gotowe mieszanki tynkarskie, które wystarczy wymieszać z wodą, aby uzyskać dobrej jakości tynk.

Rodzaje tynków maszynowych

Tynk cementowy

Najpopularniejszy tynk na rynku. Szybko schnący oraz wytrzymały, tworzony  z mieszaniny wody, piasku i cementu. Dzięki mineralnym właściwościom idealnie pasuje do powierzchni o normalnej, jak i o dużej wilgotności. Z jego pomocą można uzyskać gładką powierzchnię bez nałożenia gładzi.

Tynk cementowo-wapienny

Tynk  cementowo-wapienny jest przygotowany z suchej mieszanki cementu, wapna oraz kruszyw mineralnych. Może być nakładany zarówno na ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Tynk wapienny

Składa się z wapna i kruszywa. Najczęściej stosuje się go przy wykończeniach wnętrz. Jest bardzo łatwy w nakładaniu ze względu na swoje właściwości przyczepne. Nie wymaga środków gruntujących oraz zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. 

Na czym polega tynkowanie maszynowe?

Jak sama nazwa wskazuje, taki rodzaj tynkowania odbywa się maszynowo. Mieszanka tynkarska rozrabiana jest z wodą w agregacie. Następnie materiał jest nakładany na ścianę za pomocą pistoletu natryskowego. Warto jednak pamiętać, że przy tynkowaniu tą metodą temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 5°C.

Zalety tynków maszynowych

Tynki maszynowe mają wiele zalet.  Przypadły do gustu firmom budowlanym szczególnie ze względu na zmniejszenie czasu pracy brygady. Profesjonalna ekipa używająca tej metody może otynkować od 80 do 120 m2 dziennie. Dzięki mieszaniu tynku w agregacie i przy zastosowaniu określonych proporcji mieszanki i wody, tynki mają takie same właściwości na wszystkich tynkowanych powierzchniach.

Tynki budowlane są świetnym rozwiązaniem przy wykończeniu wnętrz budynków. Umożliwiają wykonanie zadania w krótki i prostszy sposób, przy zaoszczędzeniu przestrzeni. Ze względu na ich zalety, każde profesjonalne centrum budowlane powinno posiadać je w ofercie. Pamiętajcie jednak o doborze wykwalifikowanej firmy, która ma zająć się tym zadaniem.

Similar Posts