Porady

Żyrandol w salonie – jak dobrać model idealnie pasujący do wystroju?

Żyrandol w salonie – jak dobrać model idealnie pasujący do wystroju?

Żyrandol to oświetlenie wiszące, które nie wychodzi z mody. Do wyboru są bowiem rozmaite konstrukcje, przypominające dawne świecznikowe oświetlenie lub znacznie bardziej nowoczesne, skromne i uniwersalne. To typ oświetlenia, który doskonale sprawdza się w salonach. Jak jednak dobrać żyrandol do wystroju tego pomieszczenia? Sprawdźmy!

Klasyczny i elegancki

Klasyczny i elegancki żyrandol wpisuje się w charakter większości salonów. Może mieć kilka punktów świetlnych, dzięki czemu domownicy zadecydują o tym, w jaki sposób, w danej sytuacji będzie oświetlone to wnętrze. Klasyka nie wychodzi z mody. Tego typu konstrukcje zwisające z sufitu można dopasować do salonów o wystroju nie tylko klasycznym, ale i skandynawskim, prowansalskim bądź nawet retro.

To ważne, aby konstrukcja, materiały, kolory i detale, a nawet żarówki wpisywały się w charakter wnętrza. Lampy są bowiem dopełnieniem całości. Światło ma zaś za zadanie podkreślać walory salonowej aranżacji i ewentualnie ukrywać mankamenty. Wybór musi być zatem przemyślany. Na ciekawe propozycje żyrandoli można liczyć, korzystając z oferty sklepu https://lampy.it/.

Surowy i minimalistyczny

Wciąż uwielbiamy lofty i wystroje industrialne. Chętnie czerpiemy z nich inspirację podczas urządzania salonów, zarówno w mieszkaniach, jak i domach. Ten typ aranżacji bazuje na otwartych przestrzeniach, surowości i minimalizmie. Lofty i industrialne aranżacje nie lubią chaosu, bałaganu i nadmiaru detali. Za to doskonale dogadują się z metalem, ciepłym światłem, ale oprawionym w ażurowe, metalowe konstrukcje.

Tutaj również można znaleźć miejsce dla żyrandoli, ale muszą być one proste, łączące w sobie walory funkcjonalności i estetyki. Sprawdzą się nowoczesny lampy „pająki”. Ponadto żyrandole, w których łączy się metal z drewnem. Takie kompozycje są nieco surowe, ale ciepłe światło nadaje im pożądanej delikatności.

Błyszczący i glamour

Salony w stylu glamour kochają błysk i blask. Dla nich szklane elementy, luksus, wyrafinowanie, a nawet doza przepychu są wręcz koniecznością. Tutaj sprawdzą się żyrandole o niezliczonej ilości punktów świetlnych. Wersje z kryształkami, które mienią się różnymi odcieniami w świetle, bogate zdobienia, obszerność, rozłożystość – to cechy żyrandoli, które w salonach glamour i luksusowych są wręcz niezbędne!

Atutem takich konstrukcji jest zapewnienie sporej ilości światła. Ponadto żyrandole glamour zdobią same w sobie. Nie potrzeba wielu dodatkowych ozdobników, by uzyskać cudownie udekorowaną aranżację salonu.

Kilka wskazówek

O czym należy pamiętać wybierając żyrandole do salonu? O tym, aby ich charakter był spójny nie tylko z wystrojem wnętrza, ale również z pozostałymi typami oświetlenia. Warto również mieć na uwadze wielkość, wysokość i kształt salonu. Male i nietypowe pomieszczenia wolą konstrukcje proste, nisko zwisające z sufitu lub niewiele wystające ponad jego powierzchnię. W obszernych i przestronnych, a także wysokich salonach można sobie pozwolić na znacznie więcej.

Zachowanie równowagi jest niezwykle ważne w wystroju salonu. Znajdźmy zatem kompromis między stylem, funkcjonalnością i dekoracyjnością.

Similar Posts