Porady

Izolacja fundamentów pozioma jako najlepszy sposób osuszania

Izolacja fundamentów pozioma jako najlepszy sposób osuszania

Wilgoć to wróg numer jeden fundamentów. Dlatego też, jeśli pojawi się wilgoć w fundamentach, należy jak najszybciej przeprowadzić osuszanie. W tym celu można zastosować jedną z kilku dostępnych metod. Niemniej jednak jedna z nich jest zdecydowanie najpopularniejsza. Mowa o osuszaniu metodą cięcia.

Dlaczego osuszanie fundamentów jest tak ważne?

Zanim omówimy kwestię osuszania i izolacji poziomej fundamentów, wyjaśnijmy, dlaczego te czynności są w ogóle potrzebne. Jakie zagrożenie stanowi wilgoć? Otóż po pierwsze tworzy ona warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto wilgoć stanowi zagrożenie dla trwałości fundamentów. Jeszcze większe zagrożenie stanowi dla ścian, mogąc doprowadzić nawet do ich zawalenia. Zatrzymanie wody podchodzącej kapilarnie na poziomie fundamentów chroni zatem cały budynek.

Jak przebiega osuszanie metodą cięcia?

Metoda cięcia należy do najskuteczniejszych sposobów walki z wilgocią w fundamentach i murach. Wszystko zaczyna się od identyfikacji możliwych przeszkód znajdujących się w fundamentach. Następnie przychodzi czas na wykonanie poziomego cięcia. W tym celu wykorzystuje się zwykle piłę z widią diamentową. Twardość diamentu jest niezbędna, aby przeciąć beton, charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością. Następnie wprowadzana jest izolacja fundamentów pozioma. Najczęściej wykorzystuje się płytę poliestrową, zawierającą wzmocnienie w postaci włókien szklanych. Zawartość włókien sprawia, że warstwa izolacyjna spełnia również funkcję dodatkowego wzmocnienia mechanicznego fundamentów. Niemniej jednak zastosowanie znajduje również płyta polietylenowa. Zasadniczą funkcją płyty jest stanowienie bariery nie do przejścia dla wody pociągającej kapilarnie. Kiedy warstwa izolacyjna zostanie umieszczona w szczelinie, pozostaje już jedynie wykonanie prac wykończeniowych, takich jak przecięcie wystających fragmentów płyty i wygładzenie fundamentów.

Czy istnieją alternatywne rozwiązania?

Choć metoda cięcia jest zdecydowanie najpopularniejsza i najczęściej polecana przez fachowców, czasami stosuje się alternatywne metody osuszania. Przede wszystkim mowa tutaj o osuszaniu metodą iniekcji. Polega ona na wprowadzaniu w szczeliny w ścianach specjalnej substancji, która pulchnieje pod wpływem wody. W ten sposób wypełnia ona szczeliny i uniemożliwia podciąganie wody. Metoda ta jest dosyć skuteczna oraz stosunkowo łatwa w zastosowaniu. Niestety ma również poważną wadę. Mianowicie trwałość tej metody jest ograniczona. Iniekcję należy co jakiś czas powtarzać, aby rzeczywiście nie doszło do podciągania wilgoci przez fundamenty aż do ścian. W zasadzie tylko metoda cięcia z wykorzystaniem izolacji fundamentów w poziomie gwarantuje trwałe zapobiegnięcie pojawianiu się wilgoci. Gwarancja na takie izolacje wynosi kilkadziesiąt lat. W rzeczywistości jednak zapewnia ona zabezpieczenie przed wilgocią do końca trwałości technicznej budynku. Oczywiście warunkiem koniecznym, który musi być spełniony, aby izolacja była trwała, jest jej poprawne wykonanie przez profesjonalistów.

Similar Posts