Nieogrodzona posesja stwarza wiele zagrożeń, chociażby ze strony bezpańskich lub zbłąkanych psów, nieproszonych gości, a nawet dzikich zwierząt. Ponadto cała inwestycja bez ogrodzenia ogrodowego wygląda na niedokończoną i nie zapewnia dostatecznego komfortu i prywatności. Czym można otoczyć ogród i czy rodzaj ogrodzenia ma wpływ na charakter całości posesji?
Popularne sposoby grodzenia posesji
Zwieńczeń posesji jest naprawdę wiele, a używany na ogrodzenia może być beton, cegła, stal oraz drewno, kompozyty oraz różnorakie konfiguracje połączeń wymienionych materiałów. Wybór rodzaju ogrodzenia zależy od kilku czynników. Niewątpliwie duże znaczenie mają zasoby finansowe właścicieli danej posesji, ale na wybór ma również wpływ charakter domostwa, gust domowników oraz w mniejszym ostatnio stopniu dostępność.
Za najtańsze uchodzą ogrodzenia ze zwykłej siatki ogrodzeniowej rozpinanej na słupkach i ogrodzenia betonowe, a także tzw. siatka przemysłowa. Ze względu jednak na dosyć pospolity wygląd tego typu ogrodzeń są one bardzo rzadko stosowane na frontach posesji, a jedynie po bokach oraz na ścianie tylnej. Ma to oczywiście znaczenie ekonomiczne, ponieważ budowanie wysoce estetycznego ogrodzenia na wszystkich granicach posesji jest ogromnym, a przy tym nie do końca uzasadnionym wydatkiem. Posesje od frontu zdobią już natomiast ogrodzenia o znacznie wyższym standardzie.
Ogrodzenia frontowe
Do budowy ogrodzeń frontowych często wykorzystywana jest stal w rożnych konfiguracjach, a przy tym łączona z cegłą, betonem łupanym, drewnem albo panelami. Przy tego typu ogrodzeniach bardzo duże znaczenie ma wygląd oraz styl, a także kolorystyka, nierzadko współgrająca z elewacją domu. Najczęściej ogrodzenia frontowe buduje się z wykorzystaniem słupków, przy czym mogą być one wykonywane z różnych materiałów. Konieczny jest wykop pod fundament, a na nim lub w nim rozpoczynana jest bytność słupka ogrodzeniowego. Jeżeli jest to słupek metalowy, będzie on przy odpowiednim wyprofilowaniu zatopiony w betonie. Natomiast słupki z betonu łupanego albo z cegły ozdobnej powstają poprzez obudowanie zbrojeń zatopionych w fundamencie ogrodzenia. Do ustabilizowanych trwale słupków mocowane są dopiero przęsła ogrodzeń.
Przęsła mogą być wykonane z kutego żelaza, albo drewnianych sztachet opartych o żelazne belki. Popularne ostatnio są przęsła wykonywane z gotowych paneli, przycinanych pod wymiar zamówienia na długość od 1 do 3 metrów. Panele wykonywane są z ocynkowanej blachy malowanej proszkowo, ale można również zamówić panel wypełniający drewnopodobny dostępny na stronie sklep.gardensteel.pl. Montowane są do ocynkowanych, malowanych proszkowo stalowych ram.
Bramy wjazdowe
Front ogrodzenia posesji to również bramy wjazdowe, które zgodnie ze sztuką powinny współgrać aranżacyjnie z ogrodzeniem. Stosowane są dwa typy wjazdowych bram: bramy przesuwne oraz bramy dwuskrzydłowe. Bez względu na to, czy będzie to brama przesuwna, czy wjazdowa brama dwuskrzydłowa warto dopasować jej styl do reszty ogrodzenia. Co do koloru paneli, to można wybrać stapiające się kolorystycznie z resztą ogrodzenia albo wjazd na posesję wyróżniający się kolorem odmiennym.