Porady

Popularne rodzaje frezów – żłobienie w drewnie bez tajemnic

Popularne rodzaje frezów – żłobienie w drewnie bez tajemnic

Jednym z podstawowych sposobów precyzyjnej obróbki drewna jest jego żłobienie z wykorzystaniem urządzenia skrawającego typu frezarka. Przy pomocy takiego sprzętu możemy wycinać w drewnie rowki, profilować jego krawędzie, wykonywać dopasowane otwory pod zawiasy, rzeźbić i zbogacać elementy drewniane o finezyjne wzory. Do wykonania tego typu pracy niezbędna jest jednak nie tylko frezarka, ale i dedykowana głowica frezarska o określonym kształcie i układzie noży skrawających.

Frezy do rowków

Najpopularniejszym rodzajem żłobień wykonywanych przy pomocy frezarki do drewna są różnego rodzaju rowki. Ze względu na rodzaj zastosowanej głowicy frezarskiej tego typu żłobienia mogą przybierać różnorodne kształty. Najprostszą ich formą są głębokie żłobienia wykonywane przy pomocy prostych frezów, mające kształt wąskich rowków o kwadratowym wykończeniu. Oczywiście takim rowkom można nadawać inne wykończenie, na przykład trójkątne lub trapezowe. W takim wariancie głowica frezarska musi przybrać jednak zupełnie inną, znacznie bardziej złożoną formę – frezu typu V, trapezowego lub fazowego. W sprzedaży znaleźć można wiele typów frezów do rowków różniących się od siebie nie tylko kształtem i rozmiarem, ale także jakością zastosowanych noży skrawających.

Frezy do profilowania krawędzi

Wykonywanie dekoracyjnych elementów z drewna, zwłaszcza jeśli są to części składowe mebli, bardzo często wiąże się z koniecznością atrakcyjnej obróbki krawędzi. Do tego typu prac wykorzystuje się specjalne rodzaje głowic frezarskich profilujących brzegi i krawędzie elementów drewnianych na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze z nich to frezy do zaokrąglania krawędzi oraz ścinania i spłaszczania brzegów. W sprzedaży znaleźć można również wersje frezów dedykowane realizacji bardziej wymagających profili, przeznaczone m.in. do wykonywania głębokich i wklęsłych wycięć pod zawiasy. Głowica frezarska dedykowana realizacji tego typu pracy często określana jest jako frez krawędziowy lub profilujący. Popularnym sposobem wykańczania krawędzi jest również tzw. wręgowanie, do którego wykorzystuje się frez umożliwiający wykonanie prostokątnego wycięcia kantu.

Obok tradycyjnych wersji frezów dedykowanych realizacji podstawowych prac związanych z obróbką drewna, takich jak wycinanie rowków czy profilowanie krawędzi, w sprzedaży znaleźć można również wiele rodzajów głowic frezarskich do żłobienia wpustów – otworów pod zawiasy oraz do wycinania finezyjnych wzorów dekoracyjnych na powierzchni elementów drewnianych o dużej, płaskiej powierzchni.

Similar Posts