Porady

Oświetlenie w łazience – dla komfortowej pielęgnacji

Oświetlenie w łazience – dla komfortowej pielęgnacji

Komfortowa, funkcjonalna, ciepła i… dobrze oświetlona. Łazienka, bo o niej dziś będziemy rozprawiać, spełnia wiele ważnych funkcji. Jest miejscem relaksu po całym dniu zmagań z obowiązkami, innym zaś razem staje się małym centrum pielęgnacyjnym, w którym szykujemy się do wieczornego wyjścia. To także pomieszczenie, w którym podczas wieczornej kąpieli z maluszkiem uczestniczą rodzice, również po to, by zacieśniać więzi z dzieckiem.

Wielofunkcyjna przestrzeń – tak można nazwać łazienkę. Aby spełniała wszystkie z powyższych funkcji i była komfortowa w codziennym użytkowania, wymaga dobrze dobranego oświetlenia. Na jakie lampy warto postawić w łazience?

Oświetlenie w poszczególnych strefach

Nawet najmniejsza łazienka wymaga podzielenia na strefy. Potrzebne jest zarówno światło główne, które może od razu spełniać rolę dekoracyjnego, jak i oświetlenie strefy umywalkowej. Lampy nad umywalką zamontowane przy lustrze, są niezbędne, aby bez problemu wykonać makijaż lub przeprowadzić czynności pielęgnacyjne. Odpowiednie do tego celu oświetlenie można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/.

W dużej i przestronnej łazience warto dodatkowo wydzielić strefę relaksu, czyli tę, w której znajdzie się wanna lub kabina prysznicowa. Poza momentami, w których domownicy zdecydują się na szybki prysznic, znajdą również zdecydowanie dłuższe chwile na odprężającą kąpiel. Wtedy to przydają się dodatkowe punkty świetlne, których zadaniem jest stworzenie ciepłej i przyjaznej atmosfery, sprzyjającej relaksowi.

Propozycje lamp do łazienki

Jako oświetlenie główne sprawdzają się plafony. Są doskonałym rozwiązaniem zarówno do małych, średnich, jak i dużych łazienek. W najmniejszych pomieszczeniach nie przytłaczają, za to ciekawe i nieco bardziej złożone konstrukcje plafonów, w przestronnych pokojach kąpielowych zapewniają wystarczająco dużo światła. Atutem tego typu lamp jest ponadto równomiernie rozpraszane światło.

Wokół lustra oświetlenie musi być bardzo precyzyjnie dobrane, bo nietrudno o makijaż, który zaowocuje niepożądanym efektem „maski”, lub skaleczenie się podczas golenia. Po obu stronach lustra można zamontować kinkiety z osłoniętym mlecznym kloszem i światłem skierowanym ku dołowi, aby uniknąć efektu rażenia w oczy. Inną propozycją jest oświetlenie tylko górnej krawędzi lustra bądź każdej z nich. Sedno tkwi w tym, by lampy były umiejscowione symetrycznie i oferowały światło, które jak najlepiej odzwierciedla naturalne barwy.

W strefie relaksu można postawić na oczka wpustowe. Pojedyncze punkty świetlne, które zapewnią subtelną poświatę. Należy pamiętać o tym, aby posiadały wysoki stopień ochrony IP, czyli ochrony przed wilgocią i zalaniem, ponieważ w okolicy wanny bądź umywalki, światło będzie narażone na wspomniane warunki.

Oryginalne i mniej oczywiste

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by luksusowa łazienka zyskała na kryształowym żyrandolu jako oświetleniu głównym, a w przestronnym pokoju kąpielowym, które doczekało się okna wpuszczającego światło naturalne, zagościła lampka stołowa ustawiona na drewnianej komódce. Możliwości jest naprawdę wiele i nietypowe propozycje równie dobrze sprawdzą się w łazience, co klasyczne i najbardziej uniwersalne oświetlenie.

Na pierwszym miejscu pamiętajmy o funkcjonalności oświetlenia i dopasowaniu go do wymogów poszczególnych stref. Uwzględnijmy również aranżację łazienki, jej wielkość i kształt, niezbędną atmosferę, a do tego stwórzmy jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu miejsce.

Similar Posts