Porady

Co postawić na kominku? Sprawdź czym zadziwisz gości!

Co postawić na kominku? Sprawdź czym zadziwisz gości!

Odnowa kominka to temat stale powracający wśród jego posiadaczy. Kominek, mimo, iż kojarzy się z ciepłem i relaksem, niesie ze sobą wady w postaci zabrudzeń i niosącego się pyłku. Przez wysoką temperaturę, po jakimś czasie zaczynają się też pojawiać pęknięcia na ścianie. Nie zawsze jednak stary kominek wymaga wymiany. Jedynie szyba żaroodporna jest elementem, który łatwo wymienimy pod wymiar naszego kominka. Często sama farba nie wystarczy, dlatego warto wyłożyć nasz kominek tynkiem dekoracyjnym lub płytkami kamiennymi. Używając odpowiednich materiałów, zniwelujemy uszkodzenia ścian przy kominku. Renowacja zatem to dobry pomysł, lecz ważny jest jeszcze efekt końcowy. A na ten składają się różne ozdoby.

Odnowa kominka – proste sposoby

W trakcie każdego remontu zawsze zastanawiamy się, jak sprawić, by nasz dom wyglądał lepiej. To samo dotyczy kominków. Pierwszą fazą jego odnowienia będzie pomalowanie płyt gipsowo-kartonowych, które zabezpiecza izolacja termiczna znajdująca się nad wkładem kominka. Nie wystarczy jednak kupno farby i samo malowanie. Kolejnym krokiem będzie piaskowanie obudowy, w której skład wchodzi kamień. Czasem konieczna jest też wymiana płytek, które zdobią twój kominek. By obudowa naszego kominka prezentowała się jeszcze bardziej efektowanie, warto pomyśleć, co położyć nad nim. Podpowiadamy jak sprawić, by odnowa kominka nie niosła ze sobą trudu i zbyt długiego czasu realizacji.

Upiększ kominek w swoim domu

Kominek jest przede wszystkim źródłem ciepła, źródłem ogrzewania wody (kominki posiadające płaszcz wodny), ale może być również obiektem zachwytu. Jeśli już odnowiłeś najważniejsze materiały, warto złożyć zamówienie na kilka ozdób, które sprawią, by twój kominek był jeszcze bardziej wyjątkowy. Aby udekorować powierzchnię nad kominkiem, możemy użyć klasycznych przedmiotów, jak np. mały stojący zegar, wazon z kwiatami dopasowany kolorystycznie do ścian i kominka, czy też powiesić ramkę ze zdjęciem rodzinnym lub obraz. To bardzo łatwe rozwiązania na upiększenie kominka po remoncie. 

Wymiana kominka nie będzie konieczna

Przy kominku często spotykamy półki na drewno, a sam kominek posiada drewniane elementy obudowy. Dlatego, by wpasować się stylem, warto postawić ozdobić kominek figurkami z drewna lub innymi drewnianymi elementami. Dodatkowym atutem dla ozdób nad kominkiem, będzie odświeżenie lub nałożenie nowoczesnej powierzchni ściany po stronie kominka. Warto zamontować zdobione płytki w kolorze dopasowanym do reszty wystroju i koloru pokoju, jak również do obudowy kominka.

Ciekawym dopełnieniem dla  wszystkich ozdób będzie również zdobiony kosz na drewno. Nie tylko doda estetyki posiadaczom kominków, ale również jest bardzo praktyczny podczas codziennego korzystania i ułatwia funkcjonowanie przy kominku szczególnie zimą. Uzupełnieniem będzie też klasyczny zestaw do kominka, który będziemy używać na co dzień – stojący stelaż z miotełką, szczypcami, pogrzebaczem i szufelką. Najładniej będzie prezentował się w klasycznych ciemnych kolorach lub w pozłacanej metalowej wersji.

Dla rodzin z dziećmi zalecamy również kupno parawanu wykonanego ze szkła lub metaloplastyki, który skutecznie oddzieli źródło ognia od reszty kominka, dzięki któremu wzrośnie bezpieczeństwo najmłodszych domowników.

Wymienione dodatki to tańsze rozwiązania dla twojego domu, niż wymiana i generalny remont kominka. Jeśli zatem wszelkie wątpliwości zostały rozwiane, nie czekaj dłużej i nadaj swojemu kominkowi nowe życie. Postaw na funkcjonalność w połączeniu ze stylem – odnowa kominka jeszcze nigdy nie była tak łatwa.

Similar Posts