Nie da się ukryć, że kuchnia jest jednym z najczęściej obleganych pomieszczeń w całym domu. To tam często spędzamy najwięcej czasu. I to zwykle tam też przenosi się po pewnym czasie cała wieczorna impreza. Kuchnia jest więc miejscem, od którego wymaga się oświetleniowego zróżnicowania. Musimy dokładnie wiedzieć czego chcemy – jakiego typu oświetlenie preferujemy i w jakich strefach. Inne będą lampy stosowane do oświetlenia ogólnego (całego pomieszczenia), a inne do stref roboczych typu blaty, wyspa, czy stół.
Oświetlenie kuchenne – funkcjonalne, wygodne i stylowe.
Rozplanowanie oświetlenia nie jest prostym zadaniem, a wszystko dlatego, że kuchnia jest miejscem funkcjonalnym. Tego też wymaga się od oświetlenia – funkcjonalności. Mimo wszystko trzeba zachować w tym pewien umiar i mieć swój gust – poczucie estetyki. Bo to, że ma być stylowo to jedno. Drugie to przede wszystkim funkcjonalność i wygoda. Oświetlenie powinno być także bezpieczne – np. odporne na działanie wody. Jak powinno wyglądać oświetlenie i jego rozstaw w każdym nowoczesnym domu?
-
Nasze centralne oświetlenie – powinniśmy zainwestować w jedną większą (lub dzielącą się na mniejsze odłamy) lampę wiszącą lub lampę sufitową.
-
Oświetlenie punktowe – powinno być nad każdym blatem, każdą wyspą, stołem, zmywarką, czy kuchenką. Ilość dowolna, ale bez przesady.
-
Oświetlenie dekoracyjne – tworzy wyjątkowy klimat i nastrój. Jest to ten element, który nadaje kuchni charakteru tuż po zmroku. Możemy zastosować oświetlenie LED (paski pod szafkami i ważnymi elementami), które można dowolnie regulować pod względem natężenia i koloru.
Mała wskazówka! Lampy sufitowe zaleca się stosować w kuchniach o większym metrażu, ponieważ w mniejszym mogą przytłoczyć i tak niewielkie już pomieszczenie. Wszelkiego rodzaju lampy do kuchni znajdziesz na stronie https://abanet.pl/127-lampy-do-kuchni.
Źródło światła – jakie żarówki?
Ważna jest nie tylko lampa, ale i oświetlenie. Obecnie możemy zauważyć pewien powrót do cieplejszych barw. LED-y są coraz cieplejsze, a co za tym idzie piękniejsze. Są również wydajniejsze i bardziej energooszczędne od zwykłych żarówek. W przypadku kuchni musimy zwrócić uwagę zarówno na moc, jak i barwę światła – to bardzo istotne. Zbyt mocna żarówka może razić nas w oczy, dlatego nad blatem czy stołem (zwłaszcza szklanym) warto zastanowić się nad zastosowaniem lampy mlecznej. Nie daje aż tak ostrego światła (jest dużo miększe), dzięki czemu nie razi nas po oczach.
Z drugiej strony zbyt mała moc oświetlenia ustawiona nad blatem sprawi, że miejsce to nie będzie dostatecznie doświetlone, a to często będzie powodować dyskomfort w przygotowywaniu posiłków. Pamiętajmy też o barwie światła. Przyjęło się, że cieplejsze kolory pomagają nam odpocząć. Z kolei barwa biała dodaje energii, tudzież motywacji do działania, której w kuchni potrzeba wyjątkowo dużo. Optymalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia białego i mocnego w strefach roboczych, nad blatem, zmywarką i kuchenką. Natomiast nad stołem (w części jadalnej) dobrze byłoby zainwestować w lampy o cieplejszej barwie. Podczas posiłków będzie znacznie przyjemniej.