Porady

Okno łazienkowe – jakie okno do łazienki wybrać?

Okno łazienkowe

Nawet niewielki okno w łazience to element, który łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Wybierając okno do łazienki, warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, które wpłyną na komfort korzystania z tego pomieszczenia. Przeczytaj i poznaj zalety zastosowania okna w łazience, najlepsze miejsce na jego umieszczenie, zasady lokalizacji względem sprzętów łazienkowych i armatury, dobór wielkości okna w kontekście nasłonecznienia oraz wpływ okna na termoizolacyjność łazienki. Zapraszamy!

Okno łazienkowe i jego zalety

Po co łazienka wyposażona jest w okno? Przede wszystkim zapewnia naturalne źródło światła, co sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przyjazne dla użytkowników. Okno łazienkowe wpuszcza światło, które powoduje, że łazienka wydaje się większa i bardziej przestronna, co może być istotne szczególnie w mniejszych łazienkach. Obecność przyjemnego naturalnego oświetlenia sprzyja codziennym czynnościom wykonywanym zwłaszcza o poranku i w trakcie dnia.

Kolejną zaletą okna w łazience jest możliwość wentylacji. Otwierając skrzydło, można skutecznie pozbyć się wilgoci, która często gromadzi się w łazience po kąpieli lub prysznicu. Dobra wentylacja zapobiega pojawianiu się grzybów i pleśni, co ma istotne znaczenie dla zdrowia mieszkańców. Poza tym okno może stanowić ozdobę łazienki, dodając jej uroku i oryginalności. Wybierając odpowiednie rolety, firanki lub maty, można stworzyć unikalny wystrój łazienki, który będzie odzwierciedlał indywidualny styl.

Wybór okna do łazienki a lokalizacja armatury

Nie ma większych przeciwwskazań, by zaplanować okno w łazience w niewielkiej odległości od  armatury. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu proporcji i przestrzeganiu kilku jasnych zasad. Niekiedy okno w nowoczesnej łazience umieszcza się w bliskim sąsiedztwie wanny czy prysznica, jednak osłania się je np. roletami dzień-noc lub modelami rzymskimi. To bardzo dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy skrzydło ma stanowić element dekoracyjny i zapewniać mnóstwo światła.

Gdy wybierasz okno do łazienki, weź pod uwagę następujące sprzęty i ich lokalizację:

  • Wanna. Jeśli planujesz zainstalować okna łazienkowe, wymiary powinny umożliwiać komfortowe przyjmowanie kąpieli. Jeśli wanna jest równolegle do ściany z oknem, wysokość parapetu musi być większa niż 60 cm. Jeżeli planujesz montaż prostopadły do ściany, wówczas odsuń okno od narożnika o ok. 80 cm.
  • Umywalka. Zwykle nie umieszcza się okna bezpośrednio nad umywalką, jednak jeśli planujesz to zrobić, parapet zamontuj na wysokości 130-140 cm.
  • Sedes. Unikaj ustawiania sedesu w świetle okna, czy to na ścianie bocznej, czy po przeciwnej stronie. Najlepiej jeśli okno znajdzie się na tej samej ścianie co sedes lub ewentualnie bocznej. Wtedy jednak warto umieścić parapet na wysokości ok. 135 cm.

Wybór okna do łazienki a poziom nasłonecznienia

Wielkość okna w łazience ma wpływ na nasłonecznienie i oświetlenie pomieszczenia. Jeśli sięgasz po duże okno w łazience, więcej światła wpada do wnętrza. Jednakże należy uwzględnić także prywatność i estetykę. Obszerne okno może być atrakcyjne, ale negatywnie odbija się na prywatności. Dlatego warto znaleźć kompromis między wielkością okna a jego funkcjonalnością.

Z drugiej strony czasem wystarczy umieścić okno nieco wyżej, by zminimalizować ryzyko ciekawskich spojrzeń. W ten sposób nie musisz rezygnować z promieni słonecznych trafiających do środka. Postaw na modele z pakietami szybowymi o większym współczynniku przenikalności światła.

 

okna-do-lazienki.JPG

Źródło: Okna do łazienki

 

Okno łazienkowe a termoizolacyjność

Szukając odpowiedzi, jakie okno do łazienki najlepiej wybrać, zwróć uwagę na termoizolacyjność. Aby zapobiegać wychładzaniu pomieszczenia, warto postawić na okno z niższym współczynnikiem przenikania ciepła. To uchroni przed nadmiernym wychładzaniem pomieszczenia  przez pakiet szybowy i pozwoli na utrzymanie komfortowej temperatury.

Bez względu na to, czy wybierasz duże, czy małe okno do łazienki, musisz to przemyśleć. Uwzględnij powyższe wskazówki i dopasuj projekt łazienki do swoich indywidualnych potrzeb. To pozwoli na przyjemne przyjmowanie kąpieli nawet w łazience z dużym przeszkleniem.

Materiał sponsorowany.

Similar Posts