Porady

Arduino Uno – konkurencja dla płytek z rodziny Raspberry Pi?

Sektor minikomputerów rozrasta się z roku na rok, a na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych projektów. Jednym z nich jest Arduino Uno Rev3.

 

Innowacyjne płytki rozwojowe na każdą kieszeń

Minikomputery można coraz częściej spotkać w wielu dziedzinach życia – hobbyści używają ich do realizowania swoich projektów, studenci uczą się na nich zasad programowania, a specjaliści korzystający z drukarek 3D wykorzystują je do zdalnego monitorowania oraz zarządzania swoim sprzętem.

W zależności od zastosowania osoby zainteresowane zakupem płytek rozwojowych zasadniczo mogą wybierać pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami – Raspberry Pi oraz Arduino Uno. Oba urządzenia posiadają swoje plusy i minusy, ale ich największą zaletą jest bardzo przystępna cena. Jednak w praktyce okazuje się, że ich przeznaczenie jest nieco inne.

 

Czym Arduino Uno różni się od Raspberry Pi?

Popularna wśród elektroników „Malinka” została stworzona z myślą o szybkim wykonywaniu złożonych instrukcji oraz realizowaniu wielu procesów jednocześnie. Dlatego też ich sercem jest wydajny procesor wspomagany dużą ilością pamięci operacyjnej RAM. Płytki z rodziny Raspberry Pi umożliwiają uruchamianie na nich pełnych systemów operacyjnych opartych na jądrze Linuxa.

Z kolei Arduino Uno to sprzęt do nieco innych zastosowań, a konkretnie do obsługi wszelkiego rodzaju czujników cyfrowych. Dodatkowo ten minikomputer doskonale nadaje się do niezwykle precyzyjnego sterowania silnikami krokowymi oraz jako element logiczny w zaawansowanych układach robotycznych.

Jest to możliwe dzięki wyposażeniu Arduino Uno w mikrokontroler AVR ATmega328 wyprodukowany przez firmę Atmel. Posiada on dwa 8-bitowe liczniki oraz jeden 16-bitowy licznik, a także 14 cyfrowych wejść/wyjść umożliwiających transmitowanie sygnału PWM. Dodatkowo Arduino Uno ma do swojej dyspozycji 32 kB pamięci podręcznej i 2 kB pamięci SRAM. Dzięki temu wszelkie procesy mogą być przetwarzane bezpośrednio na samym mikrokontrolerze, bez konieczności instalowania dodatkowego systemu operacyjnego.

 

Do czego można wykorzystywać Arduino Uno?

Chociaż na papierze Arduino Uno wyraźnie przegrywa z popularnymi układami z rodziny Raspberry Pi, to w praktyce stanowi dla nich mocną konkurencję w zastosowaniach związanych z robotyką, automatyką oraz sczytywaniem danych z macierzy czujników. Dlatego też Arduino Uno najczęściej wykorzystywane jest jako kluczowy komponent do budowy autonomicznych robotów – jedna płytka może zarządzać całą logiką sterowania danego pojazdu i wydawać polecenia do systemu przeniesienia napędu.

 

Wysoka energooszczędność płytek Arduino Uno

Minikomputer Arduino Uno umożliwia także swobodne zasilanie bateryjne. Jego zużycie prądu w stanie spoczynku oscyluje w przedziale 50 mA, podczas gdy konkurencyjna Malinka potrzebuje aż 700 mA. Dodatkowo płytka umożliwia także proste zasilanie bateryjne – Arduino Uno Rev3 może być z powodzeniem zasilane prądem o napięciu od 7 V do 12 V, które łatwo jest uzyskać z układu ogniw litowo-polimerowych lub litowo-jonowych.

Similar Posts