Porady

Naprawa uszkodzonego narożnika ściany – jak ją przeprowadzić?

Naprawa uszkodzonego narożnika ściany – jak ją przeprowadzić?

Wystarczy moment nieuwagi, aby nasze pieczołowicie wykończone i gładkie ściany pokryły się nieestetycznymi zadrapaniami lub wgnieceniami. Narożnik ściany jest bez wątpienia jednym z najbardziej narażonych na usterkę miejscem w domach i mieszkaniach. Naprawa narożnika ściany to na szczęście zadanie proste i szybkie, niewymagające interwencji fachowca. Czym wykończyć narożniki ścian, aby jak najdłużej zachowały one swój pierwotny wygląd?

Gdzie najczęściej niezbędna jest naprawa uszkodzonego narożnika ściany?

Pośpieszne przesuwanie mebli, wnoszenie ciężkich ładunków czy dziecięca kreatywność to tylko niektóre przyczyny ściennych awarii. Naprawa uszkodzonego narożnika ściany zazwyczaj konieczna jest na korytarzach, w pomieszczeniach gospodarczych czy pokojach dziecięcych. To właśnie tam najczęściej dochodzi do kolizji, które pozbawiają ściany zarówno farby, jak i tynku bądź gładzi.

Na szczęście, usterki tego typu można w bardzo prosty sposób usunąć, wykorzystując do tego celu właściwe masy szpachlowe. Jak zabezpieczyć narożniki ścian za ich pomocą ? Jednym z najważniejszych kryteriów, określających właściwe postępowanie, jest ocena zastanych uszkodzeń i zastosowane materiały budowlane.

Naprawa narożnika ściany krok po kroku

Najczęściej stosowanymi obecnie tynkami wewnętrznymi są te wykonane z zapraw gipsowych. Spoiwo gipsowe wykorzystuje się również przy pracach nad tynkami cementowo-wapiennymi. W przypadku poważnych uszkodzeń warto rozważyć wypełnienia miejscowe przy pomocy mas szpachlowych na bazie gipsu.

Jeśli usterka naruszyła zbrojone narożniki, należy je wymienić przed odbudowaniem powłoki. Ekspert firmy Baumit, Maciej Iwaniec, dzieli proces zabezpieczenia narożników na kilka etapów:

  1. Odpowiednie przygotowanie podłoża poprzez oczyszczenie go z kurzu i luźnych fragmentów za pomocą pędzla.
  2. Gruntowanie, które wzmocni powłokę i ograniczy jej chłonność.
  3. Nałożenie masy szpachlowej i kształtowanie narożnika (większe ubytki należy uzupełniać na dwie lub trzy raty).
  4. Przeszlifowanie utwardzonej powłoki za pomocą pacy, siatki ściernej lub papieru o gradacji 180-220.
  5. Odpylenie, zagruntowanie i pomalowanie na wybrany kolor.

Ekspert radzi – jak zabezpieczyć narożniki ścian na przyszłość?

Naprawa narożnika ściany nie jest skomplikowana. Jednakże, warto zastanowić się nad ich wzmocnieniem jeszcze przed potencjalną usterką. Do zadania tego szczególnie dobrze nadają się profile aluminiowe, które nie tylko wzmacniają róg ściany, lecz pomagają także uzyskać prosty narożnik. Jaką kolejność prac rekomenduje ekspert firmy Baumit?

  1. Nacięcie profilu narożnikowego do właściwych wymiarów z użyciem nożyc do blachy.
  2. Zagruntowanie i oczyszczenie podłoża.
  3. Nałożenie na róg ściany masy szpachlowej i zatopienie profilu (kontrola poziomicą).
  4. Rozprowadzenie ewentualnej nadwyżki aż do całkowitego pokrycia i wygładzenia profilu.
  5. Sprawdzenie ewentualnego odchylenia za pomocą poziomicy i dokonanie poprawek.
  6. Przeszlifowanie powierzchni siatką bądź papierem po całkowitym wyschnięciu.

Samodzielna naprawa narożnika ściany może być prosta

Własnoręczna naprawa uszkodzonego narożnika ściany i montaż profilu ochronnego z aluminium to zadania, które nie wymagają dużego doświadczenia lub wiedzy. Stosując się do powyższych wskazówek eksperta Baumit, z pewnością będziesz w stanie przeprowadzić je bez pomocy fachowca.

Zastanawiasz się, które produkty najlepiej sprawdzą się przy tego typu pracach? Odwiedź stronę marki Baumit (https://baumit.pl/) – jednego z wiodących producentów chemii budowlanej w Europie i przekonaj się, że naprawa narożnika ściany może przebiegać sprawnie i szybko.

Similar Posts