Porady

Komponenty budowlane wysokiej jakości – jak wpływają na żywotność konstrukcji?

Komponenty budowlane wysokiej jakości – jak wpływają na żywotność konstrukcji?

Trwałość, funkcjonalność i estetyczny wygląd to cechy, którymi powinien charakteryzować się każdy nowoczesny budynek. Dotyczy to zarówno domów jak i obiektów przemysłowych. Szczególnie w przypadku tych drugich nieruchomości coraz częściej kładzie się nacisk na ich niepowtarzalność oraz żywotność, a tę mogą zagwarantować komponenty stalowe najwyższej jakości.

Hala magazynowa wizytówką firmy

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na budowę hali magazynowych i produkcyjnych ze stali. Jedną z największych zalet tego typu konstrukcji jest krótki czas wykonania całej inwestycji. Trwałością i funkcjonalnością dorównują one budynkom murowanym, a w niektórych kwestiach nawet je przewyższają. Jednak to nie wszystko. Również od strony wizualnej muszą spełniać one określone wymagania, zwłaszcza, gdy w obiekcie znajdują się pomieszczenia biurowe – co obecnie w bardzo wielu firmach jest niemal standardem. Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję komponentów o zróżnicowanej fakturze, które po ostatecznym montażu tworzą atrakcyjną bryłę.

Poszczególne elementy mające wpływ na końcową jakość konstrukcji

Na trwałość konstrukcji wpływ ma każdy pojedynczy element użyty do montażu hali stalowej. Z tego względu koniecznością jest dobór materiałów o najwyższej jakości, które to zagwarantują. Główną konstrukcję nośną stanowią rygle i stopy tworzące szkielet. Następnie montowane są cynkowane kształtowniki zimnogięte o standardowych profilach, czyli tzw. zetowniki (Z) i ceowniki (C). Profil Z wykorzystywany jest jako rygiel ścienny i płatew dachowa, jego kształt umożliwia montowanie elementów na zakładkę. Z kolei profil C bardzo często używany jest przy tworzeniu otworów drzwiowych i okiennych, a także jako rygiel. Montaż tych elementów umożliwia uzyskanie prostych linii i tym samym zapobiega odkształcaniu ścian oraz dachów i znacząco wzmacnia stabilność całej konstrukcji. Samą obudowę hali stanowią najczęściej blachy trapezowe. Są one wykorzystywane do krycia zarówno ścian jak i dachów. Zróżnicowane kształty profili oraz wysokość przetłoczeń pozwalają na tworzenie obiektów o niepowtarzalnym wyglądzie. Producenci blach trapezowych (np. https://www.komponentybudowlane.pl/) oferują swoje produkty nie tylko w różnych wzorach, ale również w wielu opcjach kolorystycznych, które można łatwo utożsamić z barwami firmowymi.

Blachodachówka dobrą alternatywą dla tradycyjnej dachówki

Stal jest również materiałem wykorzystywanym do produkcji blachodachówek, które są bardzo dobrym materiałem do krycia dachów domów jednorodzinnych, m. in. ze względu na ich wygląd przypominający tradycyjne dachówki ceramiczne. Za wysoką trwałość blachodachówki odpowiada kilka warstw stosowanych na niej zabezpieczeń. Zarówno od spodu jak i z góry blacha pokryta jest ocynkiem oraz dodatkową ochroną. Ostatnią, górną powłokę stanowi najczęściej poliester, który zapewnia blachodachówce atrakcyjny wygląd. Bardzo dużą zaletą takiego pokrycia dachowego jest jego mała waga, dzięki czemu na budynku może być zastosowana mniej masywna więźba dachowa.

Similar Posts