Wymiana dachu to poważne i kosztowne przedsięwzięcie, dlatego muszą być ku temu poważne przesłanki. Planując jego renowację, warto skonsultować się ze specjalistą dekarzem, który oceni, czy wymiana jest konieczna, czy wystarczy przeprowadzić naprawę. Jednak są pewne sytuacje, w których wymiana dachu to bezwzględny wymóg. Warto więc dowiedzieć się, kiedy należy przystąpić do działania.
Naprawa, czy wymiana – jak to ocenić?
Producenci pokryć dachowych są zobowiązani określić czas żywotności swoich produktów. Po jego upływie zmniejsza się wytrzymałość i odporność materiału na działanie czynników zewnętrznych. Może to zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców, dlatego warto przeprowadzać rutynowe kontrole dekarskie. Jeśli wykażą one jakieś poważne nieprawidłowości, nie należy zwlekać z wymianą pokrycia dachowego.
Kiedy musimy wymienić dach? Oto kilka najczęstszych powodów:
- Wykrycie nieszczelności – jeśli odkryjemy przeciek w dachu pokrytym wcześniej papą lub dachówką płaską, możemy ograniczyć wydatki, montując nowe pokrycie na wierzchu. Uzyskamy w ten sposób podwójną szczelność. Jednak jeśli na dachu mamy inny rodzaj pokrycia, nie unikniemy demontażu przed położeniem nowego.
- Brak termoizolacji – jak wiadomo, ciepło ucieka górą, dlatego ocieplenie dachu to istotna sprawa, by zapewnić domownikom optymalną temperaturę, obniżyć rachunki za ogrzewanie i nie dopuścić do powstania wilgoci. Niestety często z przyczyn technicznych nie da się zamontować materiału izolacyjnego bez demontowania pokrycia dachu.
- Uszkodzenie elementów konstrukcji – z uwagi na fakt, że dach jest najbardziej wystawioną częścią budynku na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, starzeje się najszybciej. Kiedy dojdzie do uszkodzenia ważnych elementów konstrukcyjnych, takich jak krokwie czy murłaty, ich wymiana jest możliwa tylko po zdemontowaniu pokrycia.
- Odgrzybianie więźby dachowej – jeśli w budynkach z poddaszem użytkowym w drewniane elementy konstrukcyjne dachu wda się wilgoć i rozwinie grzyb, jego usunięcie będzie możliwe tylko dzięki zdjęciu pokrycia dachowego. Jednak trzeba to zrobić, by nie dopuścić do zainfekowania murów.
Jakie pokrycie dachu wybrać, by uniknąć częstych napraw lub wymiany?
Decydując się na nowe wykończenie dachu, można wybierać spośród szerokiej gamy materiałów. Warto jednak wybierać te najtrwalsze, wśród których można wymienić: dachówki ceramiczne i betonowe, blachę miedzianą i blachodachówki, które wytrzymują nawet kilkadziesiąt lat. Należy jednak pamiętać, że wybór pokrycia dachowego należy dobrać do konstrukcji dachu, kąta nachylenia i nośności więźby dachowej.
Rozwinięcie powyższych informacji znaleźć można w kompendium wiedzy przygotowanym przez ekspertów firmy BMI BRAAS. Zapraszamy do serwisu Wiedza.braas.pl