Porady

Karnisze sufitowe – dlaczego warto się na nie zdecydować

Karnisze sufitowe - dlaczego warto się na nie zdecydować

Urządzając mieszkanie, każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że na ostateczny wygląd wnętrza ma wpływ nie tylko kolor ścian, czy nowoczesne meble. Ogromne znaczenie odgrywają także okna, a szczególnie ich ozdoby, jakimi są firany oraz zasłony. Aby właściwie wyeksponować często drogie tkaniny, warto wybrać karnisze sufitowe, które znacznie ułatwiają aranżację dowolnego pomieszczenia. Czym wyróżniają się te produkty?

Duże przeszklenia

Współczesne wnętrza charakteryzuje minimalizm w zakresie wystroju i dekoracji. Nieodłącznym elementem nowoczesnych domów i mieszkań są także duże przeszklenia. Dają znacznie więcej światła, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i przytulniejsze. Aby zapewnić sobie ochronę przed słońcem czy wzrokiem sąsiadów, w tego rodzaju oknach muszą zwisnąć firany lub zasłony.

Doskonałym rozwiązaniem są karnisze sufitowe, które można zamontować także nad przeszkleniami narożnymi. Dzięki specjalnym łącznikom szyny układane są w dowolny sposób, który zapewnia jednocześnie łatwe przesuwanie się żabek lub agrafek. Co więcej, karnisz sufitowy przystosowany jest do dużych obciążeń, dlatego bez trudu możecie ozdobić okno masywną kotarą czy grubą firaną.

Minimalizm w zakresie estetyki

Niewątpliwym atutem, jakim wyróżniają się karnisze sufitowe, jest ich estetyka. Produkowane są z PCV w kolorze białym, a niewielka wysokość sprawia, że karnisze stają się wręcz niewidoczne na suficie. Osobom, które chcą dodatkowo zabudować szyny, polecamy niewielki gzyms wykonany z płyt gips – karton, jaki często spotyka się w nowoczesnych wnętrzach. Oprócz zamaskowania karnisza zabudowa pełni także funkcję dekoracyjną, szczególnie jeśli pomalowana jest w kolorze kontrastującym z sufitem.

Nie można również zapominać o niewielkiej wysokości karnisza szynowego. To szczególnie doceniana zaleta przez właścicieli mieszkań, w których rama okienna znajduje się blisko sufitu. Wyklucza to możliwość zastosowania tradycyjnych karniszy naściennych. Montaż wersji sufitowej natomiast w żaden sposób nie ogranicza ruchomości okna czy drzwi balkonowych. Dlatego też karnisze szynowe popularne są również w obiektach hotelowych.

Trwałość i niezawodność

Kolejną cechą, o której należy koniecznie powiedzieć, jest trwałość karniszy sufitowych. Jak wspomnieliśmy – wykonane są z tworzywa PCV, które odporne jest nie tylko na duże obciążenia, ale także na wysokie temperatury czy znaczną wilgotność. Bez trudu można więc zamontować karnisze szynowe nawet w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Niewątpliwą zaletą PCV jest również jego lekkość, co znacznie ułatwia prace montażowe.

Instalacja karnisza sufitowego nie wymaga doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zestaw tradycyjnych narzędzi, czyli wiertarka i śrubokręt, by samodzielnie zamontować karnisz. Warto jedynie pamiętać o zaplanowaniu miejsc, w których karnisz powinien być docięty, aby estetycznie połączyć go w narożnikach ścian. Firany lub zasłony mogą być wieszane przy użyciu tradycyjnych żabek czy agrafek, przystosowanych przede wszystkim do nowoczesnych, lejących tkanin.

Karnisz sufitowy jest jednym z tych rozwiązań, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Warto go zastosować nie tylko w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, ale także wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka oraz minimalizm.

Similar Posts