Porady

Jak odmienić aranżację starej łazienki i dodać jej polotu? Tanie kontra droższe rozwiązanie

Jak odmienić aranżację starej łazienki i dodać jej polotu? Tanie kontra droższe rozwiązanie

Niegdyś łazienkę wykańczało się w jeden sposób. Niezbyt gustowne kafelki w żółtym czy zielonym kolorze, albo inne które akurat można było zakupić w sklepie stanowiły tutaj ozdobę. W PRL-u nie było jednak mowy o wyborze z jakim mamy do czynienia dzisiaj. Jak zatem odmienić aranżację takiej bardzo starej łazienki i dodać jej polotu, poznajcie tanie kontra droższe rozwiązanie.

Płytki na płytkach kontra skuwanie

Bez wątpienia aranżacja łazienki w płytkach nadal nie jest rzadkością, ale jednak są to zupełnie innego rodzaju płytki. Tutaj stosuje się czasem także montaż płytki na płytkach. Trzeba jednak pamiętać o kładzeniu nowych płytek pomiędzy fugami starych i najpierw zeszlifowaniu powierzchni starych płytek. Zatem pyłu i kurzu i tak będzie sporo. Wprawdzie uniknie się gruzu, który trzeba wywieźć, ale jednak trzeba też pamiętać o zastosowaniu klejów do zastosowań profesjonalnych, aby taka aranżacja mogła przetrwać bez pęknięć płytek i ich odpadania. Jeśli jednak chcesz zmodyfikować miejsce, gdzie będzie stała wanna czy prysznic, to jednak nie obędzie się bez skuwania. Po skończonej pracy trzeba będzie powierzchnię odkurzyć, a dopiero potem można przystąpić do kładzenia nowych płytek, które mogą znajdować się na podłodze, a także na ścianach. Oczywiście najpierw montuje się armaturę, a płytki wokół niej później wszak trzeba je dokładnie przyciąć. Jednak skuwanie i kładzenie płytek od zera może dać lepszy i bardziej trwały efekt, a także ułatwia wykonywanie remontów w przyszłości.

Gresy kontra spieki kwarcowe

Także wykonując wykończenie łazienki w gresie czy wielkoformatowych płytach gresowych trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią zaprawę klejową. Doskonały wybór także do prac remontowych oferuje sklep ataszek.pl. Gresy będą tańszym rozwiązaniem od spieków. Są nieco grubsze, a także łatwiejsze w cięciu. Najczęściej cięcie na wybrany wymiar spieków konieczne jest już w sklepie, bo potrzebne są do tego specjalne urządzenia, a także wprawa, by nie uszkodzić znacznie cieńszej płytki. Ze względu na rozmiar raczej nie da się wykorzystać pełnego formatu płytki i przycinanie w tym przypadku będzie konieczne. Gresy występują w wielu rodzajach wykończenia, choć do łazienki należy wybrać matowe płytki na podłogę. Na ścianach może już znaleźć się materiał polerowany. Pewnym kompromisem jest gres lapatto, ponieważ ma on powierzchnię półmatową. Ważne jednak, by podłoga nie była śliska.

Tapeta winylowa kontra tapeta z włókna szklanego

Oczywiście w nowej łazience można wykorzystać także nowoczesne rozwiązania. Jeszcze 20 lat temu nikt nie pomyślałby, że w łazience zamiast ceramiki może znaleźć się tapeta, a rzeczywiście może, choć nie każda. Na pewno papierowa się nie sprawdzi, bo będzie szybko odchodziła od ścian i nie wytrzyma podwyższonej wilgotności. Można jednak sięgnąć po tapety winylowe lub tapety z włókna szklanego. Można wybrać także białe płytki gipsowe z fugą. W dwóch pierwszych przypadkach konieczne będą kleje do zastosowań profesjonalnych, natomiast płytki gipsowe mogą być samoprzylepne, co ułatwia czysty montaż. Na pewno tapeta z włókna szklanego, którą można malować będzie nieco tańsza, choć ceny tych najładniejszych z grafiką i tapet winylowych są zbliżone. Obydwa rozwiązania są niezwykle trwałe do łazienki. Wybierając tańszą, gładką białą tapetę z włókna szklanego można ją pomalować na dowolny kolor, stosując farby akrylowe przeznaczone do łazienki.

Malowanie farbą akrylową czy malowanie farbą lateksową?

Wybór pomiędzy farbą akrylową a lateksową do łazienki nie jest oczywisty. Najważniejsze by powierzchnia ściany mogła „oddychać”, czyli by nie wnikała w nią wilgoć, co jest prostym krokiem do pleśni i grzyba na ścianie. Jednak nowoczesne farby są bardzo skuteczne jeśli chodzi o tworzenie powłoki odpornej na tego rodzaju „inwazję”. Farba lateksowa często jest droższa, ale niekoniecznie będzie lepszym rozwiązaniem od akrylowej. Farba powinna mieć mikroporowatą strukturę i być paroprzepuszczalna. Każda jest wodorozcieńczalna, co sprawia, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko i uporczywego zapachu. Bardziej wydajna często jest farba lateksowa zawiera też więcej żywic syntetycznych, które wpływają na odporność powłoki na niekorzystne czynniki. Jednak wybór należy do Ciebie.

Remont łazienki można przeprowadzić na wiele sposobów, oczywiście konieczna może być też wymiana ceramiki łazienkowej. Tu bardzo uważnie trzeba podchodzić do precyzji i trwałości przyłączeń do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Chcąc stworzyć montaż podtynkowy w starej łazience można to zrobić, choć będzie to bardzo czasochłonne i pochłonie też spore koszty, zwłaszcza jeśli trzeba będzie zmieniać położenie punktów przyłączeniowych. Na pewno łazienka wykończona w tapetach czy gresie będzie zupełnie odmieniona!

Similar Posts