Jak doprowadzić wodę pitną do domu wolnostojącego? W niektórych przypadkach doskonałą opcją jest wykorzystanie zbiornika hydroforowego. Kiedy warto zamontować zbiornik hydroforowy? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Jak doprowadzić wodę pitną do domu wolnostojącego bez korzystania z sieci wodociągowej?
- Kiedy warto zamontować zbiornik hydroforowy?
Jeśli planujesz kupno działki, na której następnie postawisz dom, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z dokumentu nie tylko dowiesz się, jaki budynek możesz wybudować na interesującej Cię działce, lecz także poznasz kwestie związane między innymi z zaopatrzeniem w wodę. Co zrobić, jeśli w pobliżu działki nie ma wodociągu i sieci kanalizacyjnej? W takiej sytuacji musisz znaleźć inny sposób na doprowadzenie wody pitnej do naszego domu.
Jak doprowadzić wodę pitną do domu wolnostojącego bez korzystania z sieci wodociągowej?
Jak doprowadzić wodę pitną do domu wolnostojącego? Jeśli sieć wodociągowa znajduje się spory kawałek od działki i nie ma możliwości na podpięcie się do niej z użyciem typowej instalacji wodnej, trzeba będzie oczywiście zadbać o wodę na własną rękę. W przypadku domów, w których źródłem wody jest studnia, najlepszą opcją będzie odpowiedni hydrofor i pompa. Aby jednak mieć pewność, że urządzenie spełni Twoje i domowników oczekiwania, musi zostać prawidłowo dobrane do potrzeb całego gospodarstwa.
Na co zwrócić uwagę, wybierając hydrofor do domu? Według informacji opublikowanych na stronie https://www.dostudni.pl/jak-dobrac-odpowiednia-wielkosc-hydrofora-do-domu,b11.html, w pierwszej kolejności należy dopasować objętość urządzenia do pompy, która zasila lub będzie zasilać Twoją domową instalację wodociągową. Sama pompa natomiast nie powinna być bardziej wydajna niż wydajność studni, w której urządzenie będzie zamontowane. Z tego powodu w źródłach wody, które są mniej wydajne, poleca się dobrać większy zbiornik hydroforowy. Na przykład w domu, w którym mieszka od 3 do 5 osób, optymalnym rozwiązaniem będzie hydrofor o pojemności minimum 150 litrów.
Ustalając wielkość zbiornika, weź pod uwagę także liczbę czerpalnych punktów, które będą podłączone do instalacji oraz to, jak często domownicy korzystają z wody. Warto zastanowić się, czy są takie sytuacje, w których kilku domowników korzysta z wody jednocześnie. Jeśli wiesz, że potrzeby Twoje i Twojej rodziny są stosunkowo duże, koniecznie wybierz hydrofor o pojemności 300 litrów. Przy studniach, których wydajność waha się w pewnych okresach, lepszą opcją będzie zamontowanie zbiornika o jeszcze większej pojemności.
Warto inwestować w zbiorniki o większej pojemności, chociażby z tego względu, że pompy zasilające duże zbiorniki rzadko się włączają. A to z kolei korzystnie wpływa na żywotność samej pompy i pozwala ograniczyć koszty związane z energią.
Wybierając odpowiedni zbiornik hydroforowy, zwróć uwagę także na technologię wykonania. Aktualnie wyróżnia się zbiorniki ocynkowane i przeponowe. W tych pierwszych odpowiednie ciśnienie wody utrzymywane jest przez poduszkę powietrzną pod odpowiednim ciśnieniem. W drugich urządzeniach natomiast ciśnienie podtrzymuje gumowa membrana. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na przykład zbiorniki ocynkowane można montować na zewnątrz domu, co doskonale sprawdza się w niewielkich nieruchomościach, w których trudno wygospodarować miejsce na duży zbiornik hydroforowy. Do ich wad natomiast zalicza się, że są bardziej narażone na korozję, a zatem nie powinno się ich montować w wilgotnym otoczeniu.
Kiedy warto zamontować zbiornik hydroforowy?
Standardowy hydrofor to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody. Dodatkowo hydrofor w pewien sposób zabezpiecza pompę przed tym, aby ta nadmiernie się nie eksploatowała, ani za często włączała czy wyłączała. Dzięki temu można bez problemu wydłużyć żywotność odpowiednio dobranej pompy.
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach warto zamontować zbiornik hydroforowy? Dostępne w ofercie na stronie https://www.dostudni.pl/ zbiorniki hydroforowe poleca się montować szczególnie wtedy, gdy musisz samodzielnie zaopatrywać się w wodę, korzystając – na przykład – ze studni głębinowej czy wody podziemnej. Przy okazji możesz również zamówić produkty, które pomogą poradzić sobie z zanieczyszczeniem wody.
Masz dostęp do sieci wodociągowej, ale ciśnienie w kranie jest dla Ciebie za małe? W takiej sytuacji również warto zainwestować w hydrofor. Urządzenie tego rodzaju można wykorzystać także do pobierania wody, którą będziesz chciał przeznaczyć do podlewania ogrodu.
W ofercie dostudni.pl znajdziesz również rozwiązania odpowiednie do przydomowej oczyszczalni ścieków, uzdatniania wody, ułatwiające pobór wody czy do wykonania innej instalacji wodnej. Jeżeli więc interesuje Cię dostarczanie wody, tutaj na pewno znajdziesz niezbędne produkty. Czasami jednak warto zapoznać się z informacjami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, szczególnie jeżeli myślisz o stworzeniu własnego ujęcia wody i chcesz przystąpić do wiercenia nowej studni. W przypadku podłączania zbiorników warto natomiast zadbać o porządny projekt przyłącza, co pozwoli dobrać odpowiednie średnice rur i inne elementy.