Porady

Deski sedesowe – rodzaje. Jaką deskę wybrać?

Deski sedesowe - rodzaje. Jaką deskę wybrać?

Deski sedesowe raczej nie są tematem, któremu poświęcamy dużo czasu podczas wyboru niezbędnych akcesoriów łazienkowych. Warto jednak pamiętać o tym, iż odpowiednio dopasowana deska WC w dużej mierze wpływa na komfort użytkowania toalety. Dodatkowo, dobrze dobrana deska klozetowa będzie wytrzymała i posłuży przez wiele lat. 

Deski sedesowe mogą różnić się rodzajem materiału z którego zostały wykonane, rozmiarem a także kształtem i kolorem. Tak duże zróżnicowanie daje wiele możliwości wyboru i dobranie tego elementu do wystroju, wielkości i funkcjonalności całej łazienki. Podczas zakupów warto jednak zawrócić baczną uwagę na to, czym właściwie deski klozetowe różnią się pomiędzy sobą- co ciekawe, nie każda deska będzie pasowała do każdej toalety.

Deski sedesowe – co wziąć pod uwagę podczas wyboru tej właściwej?

Na poszukiwania deski sedesowej do naszej łazienki najlepiej udać się do sklepu, który oferuje korzystne ceny i duży wybór deski sedesowej. Zalicza się do nich na przykład ceniona i popularna Castorama.

Wielkość deski dopasowana do szerokości muszli i rodzaj zawiasów

Zanim zaczniemy oglądać różnego rodzaju deski sedesowe, powinniśmy ustalić właściwy wymiar, który będzie pasował do naszego WC. Najbardziej istotny jest rozstaw zawiasów, przy pomocy którego zamontujemy sedes. Najbardziej popularne modele toalet mają możliwość niewielkiej regulacji, dzięki przesunięciu śrub łączących deskę z muszlą, dzięki czemu można skorygować nieznaczne różnice w ich rozstawie. Taką regulację możemy wykonać zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym. Pionowo deska sedesowa zostanie dopasowana do długości muszli, z kolei poziomo do jej szerokości. Najprostszym rozwiązaniem będzie jednak dobranie sedesu do rzeczywistych wymiarów toalety- może to ułatwić na przykład obrysowanie kształtu muszli na kartonie.

Powinniśmy także przyjrzeć się materiałowi, z którego zostały wykonane zawiasy. Zdecydowanie najbardziej solidne będą te metalowe, stworzone przy użyciu stali szlachetnej. Zawiasy plastikowe mogą łatwo się wypaczać, są też zdecydowanie mniej trwałe.

Materiał wykonania

Deski sedesowe mogą zostać wykonane z różnego rodzaju materiałów, różniących się pomiędzy sobą wytrzymałością, wyglądem oraz łatwością ich czyszczenia. Do najczęściej spotykanych tworzyw, z których powstaje deska sedesowa, zaliczają się:

  • plastik miękki – deska wykonana z miękkiego plastiku jest zdecydowanie najbardziej popularna z uwagi na niski koszt jej zakupu. Rodzaj ten jest jednak niezbyt odporny na zarysowania, a mocowanie bardzo często szybko się psuje. Dzięki stosunkowo uniwersalnym rozmiarom, pasują do większości klasycznych modeli toalet. Bardzo często można je zakupić w wielu barwach a także z kolorowymi nadrukami,
  • plastik twardy – deski z twardego plastiku są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od tych z miękkiego tworzywa sztucznego. Poza tym, łatwiej utrzymać je w czystości a do tego bardzo często można kupić warianty, które zostały pokryte specjalną warstwą antybakteryjną, niszczącą zarazki,
  • drewno – wykonane z niego deski są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne wizualnie. Można je z powodzeniem dopasować do klasycznie urządzonych toalet, które doskonale współgrają z drewnianymi elementami. Za niewielką wadę tak wykonanych modeli można uznać nieco trudniejsze czyszczenie,
  • żywica poliestrowa – deski z żywicy poliestrowej wyglądają jak żelowe, przeźroczyste nakładki, w środku których umieszcza się kolorowe ozdoby, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem do toalet dla dzieci,
  • stal nierdzewna – deski ze stali nierdzewnej najczęściej są użytkowane w miejscach użytku publicznego z racji bardzo dużej wytrzymałości i łatwości w czyszczeniu. Minusem tego wariantu jest stosunkowo wysoka cena. Szeroki wybór wszystkich wariantów można znaleźć pod linkiem: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/wc/deski-sedesowe.html.

Kształt oraz kolor

Zarówno kształt, jak i rozmiar deski mogą się znacznie różnić w zależności od wybranej przez nas muszli sedesowej, do której należy ją zamontować. Na rynku dostępne są najbardziej popularne owalne modele, lecz oprócz tego także czworokątne czy… bardzo masywne o nieregularnych, opływowych kształtach.

Dzięki zastosowaniu różnych materiałów i technik ozdabiania, nie musimy koniecznie decydować się na najbardziej popularną, białą deskę z cienkiego plastiku podatną na uszkodzenia mechaniczne i zabarwienia. Sklepy proponują deski w praktycznie każdym kolorze i wielu wzorach, które z powodzeniem można skomponować z wybraną łazienkową aranżacją oraz całym wyposażeniem pomieszczenia. 

Dodatkowe funkcje – deska sedesowa wolnoopadająca

Wybierając deskę, warto zwrócić uwagę także na oferowane przez producentów udogodnienia. Jednym z nich jest deska wolnoopadająca, która świetnie sprawdzi się wówczas, jeśli mamy małe dzieci. Deski wolnoopadające opuszczają się powoli, chroniąc przed przytrzaśnięciem palców. Dodatkową zaletą tego rodzaju deski wc jest także fakt, iż wolne opadanie sprawia, że trudniej je uszkodzić, dzięki czemu możemy je użytkować znacznie dłużej.

Similar Posts