Porady

Okna PCV: idealne rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa

Okna PCV: idealne rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa

Bez względu na to, czy stawia się dom jednorodzinny za miastem czy kamienicę w centrum – typy okien mają znaczenie. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób preferuje okna PCV nad stolarkę okienną drewnianą i nie chodzi wyłącznie o cenę. Chcesz wiedzieć więcej?

Zalety okien plastikowych w porównaniu z drewnianymi

Ale zacznijmy od ceny właśnie. Okna z drewna są po prostu droższe. Mowa tu zarówno o sytuacji w sklepie (nawet 10-15% różnicy w cennikach), jak i podczas użytkowania, ponieważ konserwacja ramy drewnianej na przestrzeni lat wymaga dodatkowych środków oraz nakładu pracy. Ot, malowanie na przykład. Farba na drewnie dość szybko się łuszczy, co w sposób brutalny oszpeca estetykę instalacji. Trzeba zdzierać warstwę, nie ma rady. Potem czyścić wszystko i malować od podstaw. Cały dzień roboty, o ile masz mało okien, ma się rozumieć. Dwupiętrowy dom jednorodzinny to już więcej niż weekend pracy. Czy nie lepiej zrobić sobie grilla i posiedzieć z rodzinką?

Dobrej jakości Okna PCV natomiast cechują się bardzo niskimi kosztami konserwacji. Żadna farba się na nich nie złuszczy, a i odkształcenia materiału nie będą problemem. Drewno przecież pracuje, kurczy się i rozpręża podczas zmian temperatury. Do tego po jakimś czasie może wgryźć się w nie kornik, mogą pojawić się skutki nadmiernej wilgoci w postaci nadgniłych elementów konstrukcji. A plastik… cóż, tworzyw sztucznych to nie dotyczy.

Poza tym, co również warto podkreślić, w oknach PCV występuje relatywnie niski współczynnik przenikania ciepła na zewnątrz budynku. Są więc to okna energooszczędne, ponieważ izolacyjność cieplna w oczywisty sposób wpływa na ogrzewanie podczas zimniejszych okresów. W związku z tym właściciele okien PCV oszczędzają na zużyciu energii, podczas gdy systemy drewniane, w szczególności te najtańsze, cechują się czymś raczej odwrotnym. Naturalnie, droższe produkty będą lepiej dbać o komfort termiczny w pomieszczeniu, lecz za to trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż za okna plastikowe o takich samych parametrach.

Technologia w przypadku okien PCV

Na niższą cenę, wysoką trwałość i energooszczędność okien PCV bez wątpienia wpływa technologia, z jaką są one produkowane. Otóż sam materiał, z którego powstają skrzydła okienne i ościeżnice to w dużej mierze dobrej jakości polichlorek winylu. Pozwala on tworzyć mocne i relatywnie cienkie ścianki, które z kolei dają możliwość zastosowania komór wewnątrz konstrukcji. Im więcej komór, tym lepsza izolacja termiczna okna.

Temat okien PCV dotyczy również szyb fabrycznie wmontowanych w układ. To jest podobna sprawa co w przypadku droższych okien drewnianych i polega ona na tym, że między dwoma taflami szkła jest przestrzeń wypełniona powietrzem albo gazami szlachetnymi, czyli argonem lub ksenonem. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej poprawia właściwości termiczne okien i drzwi, przyczyniając się do ich funkcjonalności. Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ dostępne są również okna PCV ze szkłem refleksyjnym, dźwiękochłonnym czy antywłamaniowym.

Czy okna plastikowe mogą być eleganckie?

Oczywiście, że tak. W gruncie rzeczy dziś całkiem sporo zamożnych osób decyduje się na montaż „plastików” w swoich willach ze względu na zalety, które opisaliśmy powyżej. Choć tradycyjna stolarka okienna wciąż kojarzy się z dobrym gustem, produkty z tworzyw sztucznych również potrafią podkreślić atrakcyjny wygląd budynku, zwłaszcza gdy jego styl jest utrzymany w nowoczesnym charakterze. Owszem, bardziej rustykalna architektura lepiej się prezentuje, gdy jej komponenty są z równie rustykalnych materiałów, lecz i ten sposób myślenia powoli ulega przemianie.

Okna PCV nie wymagają w końcu wycinki drzew. Do tego coraz bardziej restrykcyjne normy produkcji (w tym również i utylizacji zużytych materiałów) pozwalają lepiej zadbać o środowisko, nie wspominając już o walorach związanych z oszczędzaniem energii. Bycie eko to już nie jest trend czy moda… to sposób życia. Również w Polsce coraz więcej ludzi zaczyna patrzeć na świat przez zielone okulary. A propos zieleni, okna wykonane z tworzyw sztucznych mogą występować w licznych wariantach kolorystycznych, wszystko zgodnie z upodobaniami nawet najbardziej wymagających estetów. Dorzuć do tego nieco większą wysokość okna, na przykład, i stanie się ono wizytówką budynku, podkreślając jego nowoczesny wygląd.

Okna PVC – co to takiego?

Na koniec warto coś sprostować. Mianowicie wiele osób słyszy skrót PVC i myśli, że to coś zupełnie innego niż PCV, ale już uspokajamy – to nieprawda. Otóż PVC to tylko anglojęzyczna nazwa odnosząca się do korzystania z polichlorku winylu (Poli Vinyl Chloride) jako podstawowego materiału tworzenia okien i drzwi, podczas gdy po polsku powinno być PCW, ale tak się jakoś ułożyło, że mówimy PCV. Niekiedy wszystkie skróty są stosowane zamiennie, dlatego warto być świadomym, że sprzedawca mówi tak naprawdę o tym samym i nie ma co popadać w dodatkowy zawrót głowy. Wybór porządnych okien jest tak naprawdę prostszy, niż się to może wydawać.

 

Similar Posts