Porady

Budowanie bez pozwolenia – co warto wiedzieć?

Budowanie bez pozwolenia – co warto wiedzieć?

Masz działkę, ale przeraża cię ogrom spraw, które trzeba załatwić, zanim stanie na niej budynek? Czy wiesz, że istnieją przepisy, wedle których możesz rozpocząć budowę bez konieczności uzyskiwania czasochłonnych pozwoleń i uiszczania wysokich opłat? Zobacz, w jaki sposób postawić budynek mieszkalny, unikając nadmiernej biurokracji i zyskując tym samym mnóstwo cennego czasu – zapraszamy.

Nowelizacja prawa budowlanego

W związku ze zmianami wprowadzonymi do prawa budowlanego, stawienia budynku nie zawsze musi wymagać pozwolenia na budowę. Kluczowym kryterium w tym wypadku jest jego rozmiar. Niewielki metraż staje się przepustką do budowy bez pozwoleń, jedynie za sprawą dokonania zgłoszenia do odpowiednich instytucji. Zasadnicza różnica pomiędzy pozwoleniem a zgłoszeniem polega na czasie oczekiwania na decyzję o możliwości rozpoczęcia prac – w przypadku zgłoszenia skrócony zostaje nawet o kilka tygodni. Aby budynek mógł powstać bez pozwoleń, co do zasady powinien spełniać następujące warunki: być obiektem wolnostojącym o cechach parterowych, a jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2. Dodatkowo na każde 500 m2 powierzchni działki może powstać tylko jeden budynek.

Budowanie czas start!

W myśl powyższych zasad, jeśli spełniamy powyższe parametry i odczekaliśmy 30 dni od daty złożenia wniosku, to znaczy, że uzyskaliśmy od starosty tzw. „milczącą zgodę”. Brak odpowiedzi jest równoznaczny z tzw. pozytywną decyzją, w związku z czym możemy rozpocząć budowę niedużego domu. 

Metoda budowy nie została precyzyjnie określona w przepisach, wynika więc z tego, że możemy wykorzystać dowolne materiały konstrukcyjne https://www.bricomarche.pl/budowanie/materialy-kontrukcyjne. Budynek może zostać wykonany zarówno w oparciu o drewniany szkielet, jak i być wymurowany od podstaw – wedle uznania. Nowoczesne projekty stawiają na wysoką jakość materiałów oraz ekologiczne rozwiązania, które są szczególnie istotne, jeśli chodzi o wybór metody ogrzewania. Wykorzystywanie gazu, czy prądu sprawiają, iż nie ma konieczności tworzenia podpiwniczenia, czy kotłowni, które można spotkać w starym budownictwie. 

Dla tych, którzy twierdzą, że 35 m2 to niewiele przypominamy, iż chodzi tu o podstawę. Typowym rozwiązaniem dla tego typu budownictwa jest tworzenie antresoli, które z powodzeniem zastępują dodatkowe piętra. Minimalistyczny styl i materiały konstrukcyjne takie jak drewno, czy płyty OSB, doskonale sprawdzą do stawiania nowoczesnych budynków w skandynawskim stylu, na których budowie można naprawdę sporo zaoszczędzić w stosunku do klasycznych metod. Wbrew powszechnym przekonaniom budowa małego domu to naprawdę ciekawa alternatywa dla mieszkań.

Similar Posts