Masz działkę, ale przeraża cię ogrom spraw, które trzeba załatwić, zanim stanie na niej budynek? Czy wiesz, że istnieją przepisy, wedle których możesz rozpocząć budowę bez konieczności uzyskiwania czasochłonnych pozwoleń i uiszczania wysokich opłat? Zobacz, w jaki sposób postawić budynek mieszkalny, unikając nadmiernej biurokracji i zyskując tym samym mnóstwo cennego czasu – zapraszamy.
Nowelizacja prawa budowlanego
W związku ze zmianami wprowadzonymi do prawa budowlanego, stawienia budynku nie zawsze musi wymagać pozwolenia na budowę. Kluczowym kryterium w tym wypadku jest jego rozmiar. Niewielki metraż staje się przepustką do budowy bez pozwoleń, jedynie za sprawą dokonania zgłoszenia do odpowiednich instytucji. Zasadnicza różnica pomiędzy pozwoleniem a zgłoszeniem polega na czasie oczekiwania na decyzję o możliwości rozpoczęcia prac – w przypadku zgłoszenia skrócony zostaje nawet o kilka tygodni. Aby budynek mógł powstać bez pozwoleń, co do zasady powinien spełniać następujące warunki: być obiektem wolnostojącym o cechach parterowych, a jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2. Dodatkowo na każde 500 m2 powierzchni działki może powstać tylko jeden budynek.
Budowanie czas start!
W myśl powyższych zasad, jeśli spełniamy powyższe parametry i odczekaliśmy 30 dni od daty złożenia wniosku, to znaczy, że uzyskaliśmy od starosty tzw. „milczącą zgodę”. Brak odpowiedzi jest równoznaczny z tzw. pozytywną decyzją, w związku z czym możemy rozpocząć budowę niedużego domu.
Metoda budowy nie została precyzyjnie określona w przepisach, wynika więc z tego, że możemy wykorzystać dowolne materiały konstrukcyjne https://www.bricomarche.pl/budowanie/materialy-kontrukcyjne. Budynek może zostać wykonany zarówno w oparciu o drewniany szkielet, jak i być wymurowany od podstaw – wedle uznania. Nowoczesne projekty stawiają na wysoką jakość materiałów oraz ekologiczne rozwiązania, które są szczególnie istotne, jeśli chodzi o wybór metody ogrzewania. Wykorzystywanie gazu, czy prądu sprawiają, iż nie ma konieczności tworzenia podpiwniczenia, czy kotłowni, które można spotkać w starym budownictwie.
Dla tych, którzy twierdzą, że 35 m2 to niewiele przypominamy, iż chodzi tu o podstawę. Typowym rozwiązaniem dla tego typu budownictwa jest tworzenie antresoli, które z powodzeniem zastępują dodatkowe piętra. Minimalistyczny styl i materiały konstrukcyjne takie jak drewno, czy płyty OSB, doskonale sprawdzą do stawiania nowoczesnych budynków w skandynawskim stylu, na których budowie można naprawdę sporo zaoszczędzić w stosunku do klasycznych metod. Wbrew powszechnym przekonaniom budowa małego domu to naprawdę ciekawa alternatywa dla mieszkań.