Wiele osób uważa, że budynki murowane są najtrwalsze, najbezpieczniejsze, a także najwygodniejsze w użytkowaniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że koszt ich wzniesienia nie należy do niskich. Posiadają one świetne parametry użytkowe, jednak nie każdy może pozwolić sobie na tak dużą inwestycję. Ogromne znaczenie ma również czas budowy – oczywistym jest, że wiele prac może być wykonywanych tylko w określonych miesiącach. Czynniki atmosferyczne bywają zmienne, przez co realizacja przedsięwzięcia może przeciągnąć się nawet do kilku lat.
Z pewnością warto jest wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązania – poniżej przedstawiono kilka sprawdzonych propozycji. Szybki przegląd pomoże w doborze odpowiedniego wariantu.
Budynki szkieletowe drewniane
Budownictwo szkieletowe zyskało na popularności już kilkanaście lat temu. Dość często wybierane jest w przypadku obiektów, które mają być funkcjonalne, a jednocześnie reprezentacyjne m.in. hoteli, pensjonatów, restauracji. Drewno zaliczane jest do grupy naturalnych materiałów. Faktem jest, że w tego typu budynkach panuje sprzyjający klimat, który ma pozytywny wpływ na samopoczucie.
Ne trzeba obawiać się o trwałość drewna. Istotne jest jednak to, aby wybrać godnego zaufania wykonawcę. Ważne jest to, aby podczas budowy stosować wyłącznie najwyższej klasy materiały, które w sposób kompleksowy zostały zabezpieczone przed czynnikami otoczenia.
Zalety:
- komfort i bezpieczeństwo eksploatacji,
- relatywnie krótki czas budowy,
- ekonomiczny koszt wzniesienia,
- atrakcyjny design,
- możliwość dopasowania do potrzeb,
- sprawna i tania rozbudowa.
Wady:
- zaawansowana konserwacja,
- podatność na negatywne działanie czynników biologicznych,
- obowiązek impregnacji powierzchni.
Obiekty namiotowe
Hale namiotowe wykorzystywane są do wielu różnych celów. Ciekawym jest, że mogą one zostać oddane do użytku już po upływie miesiąca, co jest znakomitym wynikiem. Ponadto obiekty tymczasowe (użytkowane krócej niż 90 dni) nie wymagają pozwolenia na budowę, co pozwala ograniczyć ilość formalności. Warto zaznaczyć, że takie konstrukcje mogą mieć także charakter stały.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hala namiotowa była klimatyzowana, czy też ogrzewana. Może posłużyć, jako np. magazyn, obiekt sportowy i rekreacyjny, czy też handlowy. Opisywana technologia nierzadko wybierana jest przez inwestorów prywatnych. Priorytetem jest to, aby wybrać godnego zaufania wykonawcę. Zanim jednak podejmiemy decyzję, trzeba poznać tajniki hal namiotowych. Przydatne może tutaj być kompendium wiedzy stworzone przez ekspertów od tego typu obiektów, czyli Grupę Łukasiuk, które dostępne pod adresem https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hale-namiotowe/.
Zalety:
- wytrzymała i lekka konstrukcja,
- niewygórowana cena,
- krótki czas montażu,
- możliwość przeniesienia obiektu,
- ergonomia eksploatacji,
- wysoka funkcjonalność.
Wady:
- konieczność systematycznej konserwacji,
- prosty design.
Obiekty w technologii stalowej
Właściwie wykonane obiekty stalowe mogą przetrwać w nienaruszonym stanie długie lata. Jest to rozwiązanie, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorstw. Podstawowym atutem jest możliwość zaprojektowania obiektu o dużej powierzchni, który jednocześnie nie będzie drogi w budowie.
Wiadomym jest, że stalowe komponenty są podatne na wpływ wilgoci. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, aby zostały one zabezpieczone przed korozją. W innym przypadku powierzchnia pokryje się rdzą, a tym samym utraci swoje pierwotne właściwości. Niesie to za sobą szereg negatywnych konsekwencji m.in. spadek wytrzymałości i odporności na obciążenia.
Zalety:
- wysoka swoboda podczas projektowania,
- korzystna cena,
- możliwość stworzenia części reprezentacyjnej,
- funkcjonalność i komfort użytkowania,
- doskonała izolacja cieplna i akustyczna.
Wady:
- forma zwartej bryły,
- podatność na procesy korozyjne,
- konieczność konserwacji.