Dom

Szukasz projektu domu na wąską działkę? O tym musisz pamiętać!

projekt domu na wąską działkę

Poszukiwanie działki idealnej do budowy naszego wymarzonego domu to bez wątpienia trudne i czasochłonne zajęcie. Częstą sytuacją jest to, że interesujący nas teren spełnia wszystkie nasze oczekiwania poza wyznaczoną przez nas wcześniej szerokością. Czy jednak wąska działka faktycznie będzie aż tak dużą przeszkodą?

Czy na wąskiej działce da się wybudować nowoczesny i komfortowy dom?

Podejście do kwestii projektów domów na wąską działkę zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Stało się tak za sprawą tego, że architekci zaczęli wykorzystywać innowacyjne i pomysłowe rozwiązania, które eliminują wiele istniejących wcześniej problemów. Pomimo tego, że działki takie umożliwiają obecnie postawienie nowoczesnego i w pełni funkcjonalnego budynku, ich ceny nadal pozostają stosunkowo niskie. Dodatkowo ich zakup jest często jedyną opcją, jeżeli zależy nam na tym, by mieszkać w pobliżu większego miasta. Aby uniknąć jednak potencjalnych zagrożeń związanych z naszym wyborem, musimy dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę przy szukaniu projektu domu na wąską działkę.

Projekty domów na wąską działkę – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na budowę domu na wąskiej działce, musimy być świadomi regulacji prawnych dotyczących oddalenia budynku od granicy działki. Odstęp ten wynosi 4 metry, jeżeli znajdująca się przy granicy ściana posiada okna lub drzwi, albo 3 metry, jeżeli ściana ta nie posiada okien lub drzwi. Co ważne, w przypadku działek węższych niż 16 metrów możliwe jest postawienie budynku nawet 1,5 metra od granicy. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zależy nam na zachowaniu najwyższego poziomu komfortu, projekt domu musi być idealnie dostosowany do wymagań terenu.

Dobre projekty domów na wąską działkę powinny uwzględniać konieczność optymalnego doświetlenia budynku. Zastosowanie licznych przeszkleń pozwala na lepszy dostęp do naturalnego światła, co sprawia, że nawet małe domy wydają się bardzo przestronne.

Nowoczesne projekty muszą pozwalać także na jak najlepsze wykorzystanie powierzchni zewnętrznej. Ogród i taras są bowiem niezwykle istotnymi przestrzeniami, na których spędzamy czas z rodziną i znajomymi. Nie możemy więc pozwolić sobie na to, by nieodpowiednio zaprojektowany teren uniemożliwiał nam czerpanie radości z przebywania w gronie najbliższych.

Jaki projekt domu na wąską działkę wybrać?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego projektu, powinniśmy dowiedzieć się, jaki rodzaj domu sprawdzi się najlepiej w przypadku wąskiej działki. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mała szerokość powierzchni nie wyklucza właściwie żadnego typu budynku. Dysponując wąską działką, możemy więc wybudować zarówno dom piętrowy, dom z poddaszem użytkowym, czy nawet dom parterowy. Nie wszystkie z tych rozwiązań będą rzecz jasna dopasowane do każdych potrzeb. Jaki projekt będzie więc najlepszy w danej sytuacji?

Jeżeli zależy nam na budowie małego, ale niezwykle praktycznego domu, możemy z powodzeniem postawić na nowoczesny budynek parterowy. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele projektów, które powstały z myślą o działkach o nieco mniejszej szerokości. Domy takie są zwykle długie i wąskie, przez co doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń.

Jeśli natomiast nasza działka jest naprawdę wąska, a my chcemy, aby nasz dom oferował większą powierzchnię, lepszym wyborem będą projekty domów piętrowych lub domów z poddaszem użytkowym. Pionowe rozbudowanie budynku daje bowiem ogromne możliwości pod względem aranżacji przestrzeni dla dużej rodziny. Dzięki wyborowi nowoczesnego projektu możliwe będzie również przy tym zachowanie wysokiej praktyczności domu.

projekty-domow-na-waska-dzialke-na-co-zwrocic-uwage.jpg

Projekt domu na wąską działkę dopasowany do Twoich potrzeb

Widzimy więc już, że budowa nowoczesnego i komfortowego domu na wąskiej działce jest możliwa. Konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego projektu, który uwzględnia wyzwania związane z wykorzystaniem takiego terenu. W tej kwestii nie można pozwolić sobie na pomyłki – każde niedociągnięcie będzie bowiem negatywnie wpływało na nasz komfort. To właśnie z tego powodu warto wybrać specjalnie przygotowane projekty domów na wąską działkę MODERN HOUSE. Sprawdziły się już one bowiem doskonale w wielu sytuacjach.

Architekci z Modern House przygotowali wiele projektów dopasowanych do różnych oczekiwań. Szeroki wybór oferowanych przez nich rozwiązań pozwoli więc na budowę domu marzeń nawet na bardzo wąskiej działce.

Artykuł sponsorowany.

 

Similar Posts