Dom

Sofa rozkładana w salonie

Sofa rozkładana w salonie

Urządzanie mieszkania to praca trudna i czasochłonna, ale ogromnie satysfakcjonująca. Dobór mebli, dodatków i wszelkiego rodzaju dekoracji, jest w stanie naprawdę odmienić wystrój wnętrza i nadać mu charakteru. Dzisiaj już wcale nie trzeba wybierać pomiędzy wygodą, funkcjonalnością, a estetyką w doborze odpowiednich mebli, także sof. Sofa rozkładana do salonu może z powodzeniem łączyć te wszystkie cechy, a przy tym posłużyć ci przez długie lata. Wszystko to pod warunkiem jednak, że dobierzesz ją właściwie i poświęcisz dość czasu na to, by znaleźć idealną sofę. Wbrew pozorom to naprawdę możliwe – asortyment sklepów meblowych, zwłaszcza tych dobrych, jest naprawdę imponujący. Wszystko to możesz mieć nawet bez konieczności wychodzenia z domu.

 1. Wybór sofy rozkładanej do salonu
 2. Funkcjonalność i design
 3. Pomysły aranżacyjne
 4. Sofa rozkładana do małego salonu
 5. Typy sof rozkładanych

Jak wybrać sofę rozkładaną do salonu?

Sofa rozkładana to nic innego jak sofa do salonu, jednak wyposażona dodatkowo w funkcje spania. To bardzo wygodny mebel typu 2 w 1 – w ten sposób zyskujesz nie tylko funkcjonalny mebel do salonu – idealny do przyjmowania gości i rozwoju życia towarzysko-rodzinnego w salonie, ale też miejsce do spania w nocy. To szczególnie ważne w tych domach, w których liczy się maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, tak, by każdy miał swój kąt, a przy tym było to miejsce funkcjonalne i nie sprawiało wrażenia pomieszczenia zagraconego. Sofę do salonu wybieraj, kierując się kilkoma wytycznymi. Przede wszystkim ma być wygodna, tym bardziej, jeśli nie będzie służyła jako mebel do spania nie tylko okazjonalnie, ale każdej nocy. Kieruj się też względami estetycznymi – w końcu salon to miejsce reprezentatywne w twoim domu, dlatego to ma bardzo duże znaczenie.

Sofa rozkładana w salonie – funkcjonalność i design

Sofa rozkładana w salonie może być doskonałym połączeniem funkcjonalności i designu. Wszystko zależy od ciebie i tego, czy dokonasz właściwego wyboru. Musisz dokładnie wyważyć wszystkie aspekty, by w dłuższym użytkowaniu sofy nie okazało się, że pod względem designu niczego nie można jej zarzucić, ale do spania jest bardziej narzędziem tortur niż wygodnym miejscem wypoczynku. Z drugiej strony może się też okazać, że bardzo wygodna sofa, na której przyjemnie się śpi, jest szpetna i odstrasza swoim wyglądem, przez co salon wygląda na zaniedbany, źle urządzony, czy zaaranżowany przypadkowo i bez pomysłu. Każda z tych opcji jest niewłaściwa, każda z nich ma swoje wady, które najlepiej jest jak najszybciej wyeliminować. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, by znaleźć mebel idealny. To bardzo ważne, tak dla twojego samopoczucia, jak i dla wyglądu całego salonu.

Sofa rozkładana w salonie- pomysły aranżacyjne

Aranżacja sofy rozkładanej w salonie wymaga nieco pomyślunku. Doskonale nadaje się do rozdzielenia strefy relaksu od strefy – na przykład – jadalnej, czy tej bardziej oficjalnej – to ostatnie jest istotne zwłaszcza dla tych, którzy dużo pracują w domu, ale nie mogą pozwolić sobie na własny gabinet. Sofa może być też jednym z centralnych mebli w całym salonie – miejscem, gdzie zbiera się cała rodzina, by wspólnie oglądać telewizję i po prostu przebywać we własnym towarzystwie. Pomysły aranżacyjne w dużej mierze zależą od przestrzeni, którą możesz zagospodarować. Ważne jest też takie ułożenie sofy, by chociaż spróbować oddzielić strefę dzienną od strefy nocnej – tak, by rozłożenie jej i położenie się spać nie wpływało negatywnie na resztę pomieszczenia i nie zmniejszało funkcjonalności salonu.

Sofa rozkładana w małym salonie

Do małych salonów, czy – szerzej mówiąc – małych mieszkań – doskonale nadaje się sofa rozkładana. W małym salonie zagospodaruje przestrzeń w najlepszy możliwy sposób, a przy tym w nocy zmieni się w wygodne łóżko, co pozwoli na kolejne oszczędności cennej przestrzeni. Dzięki odpowiednio dobranej i umiejscowionej sofie, mały salon może wydawać się nieco większy, a przy tym być naprawdę bardzo funkcjonalny i w 100 procentach spełniać swoje funkcje. Bardzo ważny jest dobór jej rozmiaru – zbyt masywna może dać wrażenie zagracenia wolnej przestrzeni, zbyt mała nie będzie z kolei wygodnym miejscem do spania. Duże znaczenie ma też jej rozmieszczenie – najlepiej, by było to miejsce, w którym rozłożona sofa nie będzie nikomu przeszkadzać, dlatego kiepsko sprawdzi się na samym środku niewielkiego pomieszczenia.

Rodzaje sof rozkładanych do salonu

Nie ma jednej, uniwersalnej sofy rozkładanej do salonu. Różnią się one między sobą znacząco – kolorem, materiałem, z którego zostały wykonane, stopniem twardości, a także designem. To, co je bardzo mocno od siebie odróżnia to też sposób ich rozkładania. Wyróżnia się między innymi mechanizmy rozkładania typu:

 • delfin,
 • belgijka (sedak)
 • włoskiego
 • leopard/puma
 • wózek
 • DL

Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i sprawdzi się w określonych typach pomieszczeń. Do małych salonów najlepiej jest dobrać niewielką sofę, która nie rozkłada się w sposób zawłaszczający przestrzeni – dlatego zawsze sprawdzaj sposób rozkładania się sofy i jej wymiary po rozłożeniu, zanim ją kupisz.

Similar Posts