Porady

Zdrowy sen dziecka – jak zapewnić odpowiednie warunki w pokoju dziecięcym?

Zdrowy sen dziecka

Sen dla dziecka ma znaczenie nie tylko ze względu na możliwości regeneracji i odpoczynku. W trakcie snu maluch się rozwija, a jego mózg przetwarza informacje nabyte w ciągu aktywności dziennej. Nie tylko nieodpowiednia ilość snu u dziecka, ale i niezapewnienie zalecanych warunków do odpoczynku nocnego wpływają na późniejsze problemy z koncentracją, większe ryzyko infekcji czy nawet poważniejszych chorób.

Jak zatem zapewnić odpowiednie warunki do snu w pokoju dziecka? Co jest najważniejsze? W co wyposażyć dziecięcą przestrzeń, a z czego lepiej zrezygnować?

Ile śpi dziecko?

Każde dziecko śpi inaczej, przesypia inną liczbę godzin w ciągu doby, co jest podyktowane nie tylko wiekiem. Niektóre maluchy w pierwszych miesiącach życia są w stanie przespać większość doby, podczas gdy inne wybudzają się co 2-3 godziny, a nawet częściej. Czymś normalnym są drzemki w ciągu dnia, ale i to, że nawet dzieci powyżej 1. roku życia mogą spać – w odczuciu rodziców – mało i nieefektywnie. Zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Fakt, że jedno dziecko potrafi przespać całą noc bez wybudzania, podczas gdy inne śpi krócej, a w nocy wybudza się kilkukrotnie, nie oznacza, że któreś z nich ma problem wymagający konsultacji lekarskiej.

Warunki do spokojnego i efektywnego snu

Rodzice muszą zadbać o właściwe wyposażenie pokoju dziecięcego oraz strefy przeznaczonej do snu. Wybrane łóżeczko, materac i pościel, zastosowane w pokoju kolory, zachowanie ciszy i pozbycie się z przestrzeni dziecięcej urządzeń elektronicznych, mają wpływ na higienę snu dziecka.

Podczas snu w pokoju powinno być ciemno i cicho. W strefie odpoczynku nocnego nie powinny się znajdować urządzenia elektroniczne, a tuż przed pójściem spać dziecko nie może z nich korzystać, musi się bowiem wyciszyć i uspokoić, a nie pobudzać. W łóżeczku dziecięcym powinien się znaleźć materac o średnim stopniu twardości, który zagwarantuje właściwe podparcie dla ciała. Takie materace można zakupić np. na stronie https://rekuku.pl/. Poduszkę można włożyć do łóżka dziecięcego, gdy maluch sam zacznie po nią sięgać i gdy da się zauważyć, że spanie na płasko nie jest już dla niego komfortowe.

Skutki uboczne braku higieny snu

Jeśli dziecko śpi za mało, źle i nieefektywnie, nie oznacza to, że nagle przestanie się rozwijać. Jednak z czasem, szczególnie wchodząc w okres przedszkolny i wczesnoszkolny, rodzice dostrzegą, że ich pociecha ma problemy z koncentracją. W nocy będą się pojawiały wybudzenia, a drzemki w ciągu dnia nie zapewnią należytego odpoczynku.

Dziecko, które nie może liczyć na efektywny sen, może częściej chorować. Jest ponadto bardziej podatne na nadwagę, a nawet otyłość. Staje się przy tym zestresowane, niespokojne i może zmagać się z wahaniami nastroju.

Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn, jednak dbając o zapewnienie odpowiednich warunków do snu w pokoju dziecka, rodzice przyczyniają się do ograniczenia ryzyka pojawiania się jakichkolwiek problemów w życiu swojej pociechy.

Artykuł zewnętrzny.

Similar Posts