Porady

Wyposażenie pracownika do pracy w grząskim terenie. O czym należy pamiętać?

Wyposażenie pracownika do pracy w grząskim terenie. O czym należy pamiętać?

Praca na niespoistym gruncie wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebne jest zarówno wyposażenie w profesjonalnie maszyny przystosowane do pracy w trudnych warunkach, jak i odpowiednie wyposażenie samego pracownika. Niezbędna będzie specjalistyczna odzież, a także profesjonalne obuwie robocze.

Po pierwsze: zadbaj o wygodę pracownika

Praca w grząskim terenie jest niezwykle wymagająca, dlatego należy zadbać o odpowiednią odzież roboczą, która będzie nieprzemakalna, a jednocześnie pozwoli skórze oddychać. Warto także zwrócić uwagę na samą trwałość i funkcjonalność materiału. Zatem tutaj duże znaczenie ma sam rodzaj tkaniny, najlepiej posiadającej klejone szwy, co chroni przed dostawaniem się wilgoci. Również długość np. kurtki ma olbrzymie znaczenie. W tym przypadku ważne jest zastosowanie nie tylko profilowanych rękawów, które zapewniają swobodę ruchu, ale również kaptura, który osłania głowię i kark. Ponadto warto wybierać modele przedłużane, które dodatkowo chronią plecy przed zimnem. W przypadku spodni należy wybierać tylko i wyłącznie modele, które zgodne są z normą EN 343, co zapewnia wysoką ochronę przed wilgocią. Warto także pamiętać o właściwościach hydrofobowych materiału. Na chłodne dni obowiązkowym elementem wydaje się być kurtka polarowa, która koniecznie musi być wykonana z szybkoschnącej tkaniny, a wykończenie polarem zapewnia komfort cieplny. Siateczkowe wstawki wentylujące pozwalają skórze oddychać i odprowadzają nadmiar wilgoci.

Po drugie: bielizna termiczna ma duże znaczenie

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest wybór odpowiedniej bielizny. W tym przypadku powinna być to oczywiście bielizna termiczna, która pozwala utrzymać ciepło. Warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Najlepiej wybierać modele z bawełny, która jest bardzo delikatna dla skóry i jednocześnie pozwala jej oddychać, a jest to szczególnie ważne, gdy ma się do czynienia ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi i podwyższoną wilgotnością.

Po trzecie: obuwie robocze zapewni komfort, suchość i przewiewność

Solidne obuwie robocze to element, na którym nie należy oszczędzać. Niestety niewygodne obuwie obniża komfort pracy, powoduje powstawanie pęcherzy, obtarć czy zranień, zatem wpływa na zmniejszenie efektywności pracy. Dlatego konieczne jest wybieranie obuwia, które poprawia komfort pracy, a jednocześnie zapewnia znaczną wygodę i chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niezwykle ważny jest odpowiedni profil obuwia roboczego ze wzmocnieniem w części piętowej. Ponadto istotny jest również rodzaj cholewki, która powinna być nieco dłuższa i wzmocniona w kostce, co zapobiega skręceniu stawu przy poślizgnięciu na grząskim terenie. Ponadto podeszwa powinna być odpowiedniej grubości i antypoślizgowa, a w sytuacji, gdy pracownik narażony jest na przebicie stopy również we wkładkę antyprzebiciową, najlepiej wykonaną z kompozytu, gdyż jest ona lekka i nie ogranicza ruchów. Jeśli chodzi o rodzaje obuwia do pracy w grząskim terenie, to najlepiej sprawdzają się kalosze bądź trzewiki z wyższą cholewką. Na zimę trzeba oczywiście zadbać o dodatkowe ocieplacze do butów, dzięki którym kalosze przystosowane są do pracy w temperaturze nawet minus 50 stopni. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru butów. Buty do pracy nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże, gdyż powoduje to urazy i deformacje stóp.

Po czwarte: bezpieczeństwo ma znaczenie

Każdemu pracownikowi, który pracuje w bardzo wymagających warunkach, czyli właśnie w grząskim terenie należy zapewnić bezpieczeństwo. Odpowiednie oznakowanie i wyposażenie w odblaski i materiały fluorescencyjne jest bardzo ważne. Pracownik jest dzięki temu widoczny nawet ze znacznej odległości, co jest szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy słońce zachodzi szybciej, a także na wilgotnych terenach, gdzie na skutek parowania tworzy się mgła.

Wyposażenie pracownika do pracy w grząskim terenie jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, dokładności i tempa wykonywania pracy. Na pewno najważniejsze będzie tu wyposażenie pracownika w odpowiednią odzież roboczą, a także profesjonalne obuwie robocze, minimalizujące ryzyko wypadków przy pracy.

Similar Posts