Porady

Parasol ogrodowy – drewniany czy aluminiowy?

Parasol ogrodowy - drewniany czy aluminiowy?

Parasol ogrodowy jest w stanie w znaczący sposób podnieść komfort wypoczynku w ogrodzie. Stanowi on ochronę jednakowo przed promieniami słonecznymi, spadającymi liści czy niewielkim deszczem.

Dwa rodzaje parasoli ogrodowych

Na rynku dostępne są produkty o konstrukcji drewnianej oraz aluminiowej. Takie modele świetnie sprawdzą się na przestronnych tarasach czy też w ogrodach, gdzie zapewnią nam cień. Decydując się na zakup parasolu to właśnie na rodzaj konstrukcji, należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Wysokiej jakości produkt musi posiadać solidną i wytrzymałą budowę. Ponadto, jego materiał musi być odporny na wilgoć, działanie promieni słonecznych oraz wahania temperatury, dzięki czemu nie będzie płowiał.

Polecane są zwłaszcza tkaniny wzmocnione tworzywami sztucznymi. Nie bez znaczenia jest także ich gramatura, przy wyższej parasol nie będzie przepuszczał kropel deszczu oraz promieni słonecznych. Warto zdecydować się na produkt łatwy w pielęgnacji. Czasza parasola powinna zostać wzmocniona drutami, aby nie składał się on także przy silniejszym wietrze. Dobrym rozwiązaniem jest wybór jasnej tkaniny, gdyż będzie ona odbijała promienie słoneczne. Ciemniejsze barwy pochłaniają promieniowanie, przez co ulegają nagrzaniu.

Nie bez znaczenia jest również system składania, który odpowiada za wygodę użytkowania danego modelu. Wiele produktów na rynku zostało wyposażonych w otwieranie w trybie „push up”, teleskopy, automatyczne składanie oraz regulację korbkową.

Jeśli zależy nam, na parasolu stojącym w jednym miejscu, wówczas dobrą propozycją jest model z bocznym masztem, dzięki któremu można ustawić czaszę pod wieloma kontami i przesuwać w dowolną stronę, aby uchronić się przed padającymi promieniami słonecznymi. Gwarantują one ochronę przed słońcem o każdej porze dnia. Warto także zainwestować w ciężką podstawę (betonową albo granitową) czy też zastosować specjalne mocowanie.

Zalety i wady drewnianego parasola ogrodowego

Parasole drewniane wykonane z wysokiej jakości drewna, prezentują się doskonale w każdym ogrodzie i są efektowną ozdobą strefy rekreacyjnej. To produkty stabilne i lekkie. Bez problemu można je rozłożyć i złożyć przy użyciu sznurka. Zaletą takich produktów jest ich naturalność, dzięki czemu dobrze komponują się z ogrodową aranżacją. Jest to opcja ekologiczna, a więc przyjazna środowisku. Parasol drewniany ma również swoje wady.

Przede wszystkim wymaga szczególnej pielęgnacji i jest trudniejszy w czyszczeniu, od wersji aluminiowej. Trzeba zabezpieczać go przed szkodnikami, takimi jak korniki oraz wilgocią, gdyż postawiona na stałe konstrukcja może z czasem nasiąkać wodą. Drewniana budowa potrzebuje sezonowej konserwacji i lakierowania. Drewno jest bardziej wymagające od aluminium, jednak zapewnia lepsze walory estetyczne.

Zalety i wady aluminiowego parasola ogrodowego

Tradycyjny parasol na aluminiowym stelażu jest dobrym rozwiązaniem do zamontowania na środku stołu ogrodowego. Sprawdza się w ogrodach, jak i na tarasach oraz balkonach. Taka konstrukcja jest bardzo lekka i estetyczna. Co ważne modele drewniane są zazwyczaj dobrze zabezpieczone przed rdzą. Ich pielęgnacja nie jest tak czasochłonna, jak w przypadku produktów drewnianych.

W przypadku wyboru tego rodzaju parasolu należy pamiętać, aby chronić go przed nadmierną wilgocią. Wadą produktów aluminiowych jest to, że nie są one wysoce odporne na silniejszy wiatr. Wichury mogą doprowadzić do połamania konstrukcji aluminiowej, ponadto taki parasol nie prezentuje się aż tak efektownie, jak model wykonany z naturalnego drewna.

Jaki parasol wybrać? 

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od jakości wykonania danego produktu z drewna czy aluminium. Z pewnością warto sprawdzić parasole ogrodowe na vokato.com. Oczywiste jest to, iż to właśnie parasol drewniany będzie wyglądał estetycznie w ogrodzie, aczkolwiek jest on w większym stopniu narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jeśli chodzi o modele aluminiowe, są one mniej trwałe i mogą złamać się przy silniejszym wietrze. Decydując się taką ochronę przed słońcem należy więc zwrócić uwagę na całość wykonania parasolu i jego jakość.

Similar Posts