Porady

Blat kuchenny a wilgoć. Wszystko, co warto widzieć w tej kwestii

Blat kuchenny a wilgoć. Wszystko, co warto widzieć w tej kwestii

Blaty laminowane są popularne ze względu na możliwość występowania w wielu kolorach. Blaty drewniane są estetyczne, ciepłe i mogą być użytkowane przez wiele lat, są wytwarzane z różnych gatunków drewna iglastego, liściastego lub egzotycznego. Niezależnie od tego, z czego jest wykonany blat w kuchni, czy jest laminowany, czy drewniany należy go odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią.

Impregnowanie blatu kuchennego – impregnowanie czy olejowanie?

Wykonanie olejowania na drewnianym blacie kuchennym umożliwia zachowanie wszystkich wizualnych walorów drewna, jego ciepłej naturalnej barwy. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiamy się, jak zabezpieczyć blat kuchenny przed wodą i uszkodzeniami mechanicznymi, ale chroni drewno w mniejszym stopniu niż wykonanie lakierowania. W zależności od tego, w jakim stopniu blat jest eksploatowany, olejowanie należy systematycznie powtarzać raz lub dwa razy do roku. Wszystkie plamy, które powstają podczas korzystania z blatu, trzeba na bieżąco usuwać przy pomocy gąbki. Jeśli blat jest mocno zniszczony, można go delikatnie przeszlifować i dopiero wykonać olejowanie. Praktycznym pomysłem na zabezpieczenia drewna przed wodą jest zastosowanie lakierowania na fragmencie blatu znajdującym się nad zmywarką, ponieważ za każdym razem przy jej otwieraniu wydobywa się gorąca para i wilgoć.

Innym sposobem na to, jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki lub do kuchni jest wykonanie lakierowania. Lakier dobrze się sprawdzi, jeśli w domu są małe dzieci, albo zwierzęta, tworzy warstwę ochronną, która chroni przed wilgocią i zarysowaniami. Najskuteczniejszym lakierem chroniącym przed wilgocią jest lakier do jachtów, który w tym wypadku może być wykorzystany w domowych warunkach. Trzeba jedynie pamiętać, aby pomieszczenie, w którym znajdują się pomalowane elementy, zostało dobrze wywietrzone. Jest to bardzo dobry rodzaj zabezpieczenia, krople wody pozostają na blacie i nie wnikają w jego strukturę.

Zabezpieczenie blatu wykonanego z płyty wiórowej

Najlepsze zabezpieczenie płyty wiórowej przed wilgocią to pokrycie jej powierzchni warstwą laminatu, który sprawia, że blat jest całkowicie wodoszczelny, dopóki jego powłoka nie zostanie uszkodzona. Największy dylemat w zabezpieczeniu blatów laminowanych to miejsca, w których zaistnieje konieczność jego przycięcia, na całej powierzchni gdzie blat przylega do zlewu. Miejsca łączenia tych powierzchni najlepiej zabezpieczyć silikonem sanitarnym, a następnie przykleić specjalne listwy.

Szukając blatów kuchennych niepodatnych na wilgoć, warto odwiedzić sklep internetowy https://e-markat.pl/plyty-meblowe. Znajduje się tam szeroka oferta nowoczesnych i estetycznych blatów o zróżnicowanych właściwościach i zastosowaniu.

 

Similar Posts