Porady

Aranżacja biur – co warto wiedzieć?

Aranżacja biur – co warto wiedzieć?

Projektowanie i aranżacja biur w nowoczesnym stylu to coś, co warto zlecić profesjonalistom. Dobrze stworzone biuro powinno być przyjemnym miejscem pracy oraz punktem integracji między poszczególnymi działami, dzięki temu cała firma może sprawnie funkcjonować. O co zadbać przy aranżacji biur i czym kierować się podczas projektowania? Sprawdź, aby stworzyć biur jak z marzeń.

Aranżacja biur – o co warto zadbać?

Projektowanie i cała aranżacja biur to zadania, które ciągną ze sobą wiele wyzwań. Tworząc biuro, trzeba wziąć pod uwagę naprawdę dużą ilość informacji, danych i zmiennych. Istotne są między innymi takie fakty jak: liczba pracowników, ich potrzeby, czynności które muszą wykonywać, przyzwyczajenia, które mają oraz niektóre rytuały, dzięki którym lepiej się im pracuje. Dobrze zaprojektowane biuro musi być przede wszystkim funkcjonalne dla pracowników. Jeśli jest ono w stanie zapewnić swobodę ruchów, pracy oraz regeneracji w przerwach, może poprawić jakość wykonywanych przez pracowników obowiązków.

Aranżacja biur musi brać pod uwagę istotne fakty i zmienne. Każde nowo powstałe biuro powinno być wygodne, funkcjonalne i przyjazne pracownikom. Nie można jednak zapomnieć w tym wszystkim o estetyce i spójności. Tworząc biuro czy jego aranżacje należy pod uwagę brać wiele elementów. Do nich należy między innymi przestrzeń, która dostępna jest dla pracowników. Powinni oni siedzieć na tyle blisko siebie, aby móc się ze sobą komunikować, a jednocześnie na tyle daleko, aby w trakcie pracy nie czuli się przytłoczeni czyjąś obecnością. Istotne jest również oświetlenie. Nie może ono niszczyć wzroku pracowników, ale musi zapewniać komfort pracy. Dostosowanie oświetlenia do biura jest niezwykle ważne tak samo, jak odpowiednie dobranie kolorów i dekoracji. Jeśli aranżacja biur przesadnie podejdzie do tematu dodatków czy barw, może powstać przesyt, który utrudniać będzie pracę i przyczyni się między innymi do stałego rozpraszania pracowników.

Czym kierować się podczas projektowania biur?

Przy tworzeniu aranżacji biur i różnorodnych projektów takich przestrzeni, warto brać pod uwagę dobro i komfort pracowników. Jeśli ludzie w firmie czują się dobrze, to będą lepiej pracować. Istotne jest to, aby w biurze znalazły się nie tylko miejsca do pracy, lecz także takie do odpoczynku, relaksu czy integracji. Obecnie praktycznie obowiązkowym elementem każdego biura jest kuchnia oraz miejsce na relaks i regenerację. W kuchni pracownicy mogą spokojnie zjeść posiłek, napić się kawy i spędzić ze sobą czas na przerwie. To świetne miejsce, w którym pojawia się wiele dobrych pomysłów, np. przy kubku gorącego napoju. Jednak jeszcze ważniejsze są miejsca na regeneracje. Dobrze jest postawić w nich wygodne kanapy, fotele czy pufy. W pomieszczeniu do relaksu warto postawić wiele rozpraszaczy, które ułatwiają spuszczenie emocji. Świetnie do tego sprawdzi się bilard, piłkarzyki czy konsola.

W biurach powinny znaleźć się również punkty, w których pracownicy mogą się wyciszyć. Do tego świetnie sprawdzają się zwykłe budki dobrze tamujące dźwięki z otoczenia. W tych miejscach warto postawić choćby jedno krzesło, ale nie zawsze jest takowa możliwość. Warto jednak nie zapominać o punktach wyciszenia. W nich pracownicy mogą prowadzić ważne rozmowy służbowe, gdy nikt wokół nie będzie im przeszkadzać. To również dobre miejsca na chwilę oddechu bez nikogo zaraz obok. Czasami nawet minuta ciszy wystarczy, aby pracownik mógł ochłonąć, pomyśleć i na nowo zabrać się do pracy z nowymi pokładami sił.

Funkcjonalność wnętrza to podstawa!

Aranżacja biur powinna zakładać, że wnętrza mają być estetyczne i funkcjonalne. Jak doprowadzić do tego drugiego? Warto skontaktować się ze specjalistami od projektowania, którzy do stworzenia dobrej aranżacji, potrzebować będą wielu informacji. Istotna jest liczba pracowników i ich typ obowiązków. Nie chodzi jedynie o to, żeby pracownicy mogli swobodnie oddychać podczas wykonywania zadań i nie czuli drugiej osoby na plecach. Ważne są również ścieżki pomiędzy biurkami i pomieszczeniami. Pracownicy powinni w jak najmniejszym stopniu na siebie wpadać, inaczej mogą pojawiać się problemy, czy też konflikty. Złym pomysłem jest, np. postawienie drukarki w kącie pomieszczenia, do którego każdy musi przemierzyć długą trasę, aby ostatecznie stać w kolejce po druk, jednocześnie przeszkadzając innym w pracy. Funkcjonalność niesamowicie wpływa na jakość pracy i na komfort życia pracowników. Warto o nią zadbać, aby zadania zawsze były wykonywane na czas. Ludzie zatrudnieni w biurze na pewno docenią wygodne i funkcjonalne biuro.

 

Similar Posts