Nieruchomości

Jak wybrać mieszkanie w Warszawie idealne dla siebie?

Jak wybrać mieszkanie w Warszawie idealne dla siebie?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, która wymaga od nas gotówki albo zdolności kredytowej. Warto do tego podejść z rozwagą i przeanalizować swoje oczekiwania i potrzeby. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą wybrać idealne mieszkanie w Warszawie.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Dla wielu osób pierwszym dylematem jest decyzja, czy szukać nowego mieszkania, czy może nieruchomości z drugiej ręki. Dotyczy to każdej dzielnicy w danym mieście – jak Bemowo, Śródmieście czy Gocław. Mieszkania w Warszawie sprzed około 20-30 lat nie zapewnią nam wielu dodatkowych udogodnień. 

Nowe budynki są budowane zgodnie z nowoczesnymi technologiami, zwykle poza samym mieszkaniem można też otrzymać lub kupić dodatkowe udogodnienia, m.in. komórkę lokatorską, miejsce postojowe, ogródek lub taras, ochronę 24h czy monitoring.

Rynek pierwotny ma jeszcze jedną zaletę – często na wstępnym etapie budowy możliwe są zmiany układu ścian i liczby pomieszczeń według potrzeb klienta. Kupujący nowe mieszkania nie odprowadzają też podatku od czynności cywilno-prawnych czy kosztów pośrednictwa. Dłużej utrzymują też wyższą wartość rynkową i są chętnie kupowane nie tylko jako miejsce do życia, ale jako lokata i inwestycja wolnych środków.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dzielnica. Wszyscy podkreślają, że przy wyborze mieszkania najważniejsza jest jego lokalizacja. W Warszawie wybór atrakcyjnych inwestycji jest ogromny – określ, jaka dzielnica Cię interesuje, gdyż położenie jest najważniejszym kryterium. Wola, Ursynów, Bemowo, a może Gocław? Mieszkania na Pradze znajdziesz m.in. w ofercie dewelopera Profbud – lokale po drugiej stronie Wisły, niedaleko Saskiej Kępy, budzą zainteresowanie zarówno młodych osób, jak i rodzin z dziećmi czy seniorów.

Bardzo ważnym atutem inwestycji jest to, że jest ona dobrze skomunikowana z centrum i innymi ważnymi punktami miasta. Gorzej wyceniane były do niedawna mieszkania na obrzeżach, ale w czasach pandemii zostały docenione – można kupić większe, blisko zieleni i korzystać z cieszy i spokoju. Dla pracujących zdalnie lub w systemie hybrydowym jest to godna rozważenia propozycja.

Rozkład mieszkania. Ważną kwestią jest też układ pomieszczeń, gdyż każdy rozkład to inne możliwości, a także położenie względem stron świata decydujące o nasłonecznieniu lokalu. Wybór odpowiedniego układu zależy od naszych potrzeb, wielkości rodziny i upodobań. Warto też sprawdzić ew. możliwości zmian układu ścian.

Otoczenie i infrastruktura. Każdy może mieć swoje upodobania względem dzielnicy – jedni preferują Kabaty, drudzy centrum, a inni Gocław. Mieszkania położone niedaleko parków lub innych terenów zieleni, sklepów, placów zabaw i punktów usługowych cieszą się większą popularnością. Warto sprawdzić też, co znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego.

Similar Posts