Porady

Akumulatory litowo-jonowe – czym są?

Akumulatory litowo-jonowe – czym są?

Ogniwa litowe pod postacią akumulatorów litowo-jonowych to jedne z najpopularniejszych akumulatorów stosowanych w branży motoryzacyjnej, elektronice i urządzeniach mobilnych. Ogniwa litowe to akumulatory, w których jedna z elektrod zbudowana jest z tlenków metali (litu i domieszek: niklu, kobaltu, manganu lub aluminium odpowiadających ze cechy szczególne ogniwa), a druga – z węgla. Elektrolitem jest ciecz lub ciało stałe. To najczęściej mieszanina soli litowych i rozpuszczalników organicznych. Akumulatory litowo-jonowe nie mają tak zwanego efektu pamięci i stopniowo wypierają inne rodzaje akumulatorów, szczególnie z urządzeń elektronicznych. Budowa akumulatorów litowo-jonowych sprawia, że ogniwa są bardzo lekkie.

Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych

Niewielka waga i duża energia, stosunkowo długa żywotność, brak efektu pamięci i leniwej baterii – wszystkie te aspekty przemawiają na korzyść ogniw litowo-jonowych. Właśnie dlatego te ogniwa są tak powszechnie stosowane. Można je spotkać w praktycznie każdym nowoczesnym urządzeniu elektronicznym.

 

To właśnie branża elektroniczna jest tą, w której ogniwa litowe są spotykane najczęściej. Laptopy, smartfony, smartwatche i inne urządzenia elektroniczne są najczęściej zasilane właśnie akumulatorami Li-Ion.

 

Bardzo często stosuje się je również w elektronice przemysłowej i automatyce. To także ważny element sterowania inteligentnymi systemami w nowoczesnym budownictwie. Wiele sterowników i elementów automatyki maszyn jest zasilana ogniwami litowo-jonowymi.

 

Akumulatory litowo-jonowe odgrywają bardzo istotną rolę we współczesnej motoryzacji. Stosowane są głównie w podzespołach samochodów i pojazdów hybrydowych, służą do zasilania elementów wspomagających i sterujących procesami i podzespołami w pojazdach. Często zasilają też bezpośrednio układy bezpieczeństwa.

 

Niemal wszystkie sprzedawane dziś elektronarzędzia i narzędzia ogrodnicze mają wbudowane lub wymienne akumulatory, które pozwalają na mobilną pracę bez konieczności ciągnięcia długiego przedłużacza.

 

Niewielka masa i duża funkcjonalność sprzyjają stosowaniu w nich baterii litowo-jonowych. Właśnie dlatego na większości elektronarzędzi zobaczysz napis: Li-Ion.

 

W ostatnich latach wzrosła kilkukrotnie sprzedaż pojazdów z napędami elektrycznymi. Mowa tutaj o elektrycznych hulajnogach, rowerach, skuterach czy wózkach transportowych. To właśnie w tych pojazdach stosowane są ogniwa litowe, w wersjach o średnich prądach pracy. Dzięki temu nie są one narażone na pracę w ekstremalnych warunkach i mogą z powodzeniem zostać użyte do wielogodzinnego zasilania pojazdu.

 

Zalety stosowania akumulatorów litowo-jonowych

Największą zaletą akumulatorów litowo-jonowych są niewielka masa oraz niewielki rozmiar. To umożliwia zasilanie nimi niemalże każdego urządzenia elektronicznego. Ich konstrukcja może być dopasowana do wielkości urządzenia i jego zapotrzebowania elektrycznego, dlatego właśnie ogniwa litowe zdobyły przewagę nad innymi rozwiązaniami.

 

Bardzo dużą zaletą jest brak pamięci ładowania i efektu leniwej baterii. Oba zjawiska są niezwykle irytujące, szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie akumulatorów w elektronice użytkowej. Wraz z rozwojem ogniw litowych udało się całkowicie wyeliminować oba zjawisko. Poskutkowało to znacznym wydłużeniem żywotności baterii.

 

Akumulatory litowo-jonowe są odporne na niepełne ładowanie oraz przerywanie procesu ładowania. Bateria może wyładować się do bardzo niskiego poziomu i zostać ponownie naładowana, co odbywa się bez szkody dla jej żywotności.

 

Jedyną poważną wadą akumulatorów litowo-jonowych jest mała odporność na temperaturę – zarówno niską, jak i wysoką. W efekcie przegrzania akumulator może ulec uszkodzeniu, a w ekstremalnych warunkach zapłonowi, z kolei zbyt duże wychłodzenie skutkuje utratą parametrów pracy.

 

Specjalistyczne akumulatory Li-Ion w WAMTECHNIK

Na stronie wamtechnik.pl oferujemy specjalistyczne ogniwa litowe marki LG-Chem. Akumulatory te zapewnią stabilne i długotrwałe działanie Twoim urządzeniom, gwarantując ich wieloletnie, bezproblemowe użytkowania. Zapoznaj się z ofertą ogniw litowych i wybierz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Similar Posts